Hamileliğin 25. HaftasıBebekte Görülen Değişimler

O mucize varlık artık bu hafta itibari ile kıpırdanmaya başlamakta ve el ayak parmakları oluşmaktadır. 14 ila 18 mm. Arasındadır ve Aynen bir çilek büyüklüğündedir. Bu hafta itibari ile göz kapağı yavaş yavaş gözlerini kaplamakta ve burnu şekillenmeye başlamaktadır. Bacak ve kolları uzamaya uzamaktadır. Bütün organlar büyük bir hızla gelişmektedir. Anne karnında büyümeye çalışan bebeğin akciğeri de oluşmaya başlamıştır.

8. hafta beyin gelişmekte, sinirler birbiriyle birleşmeye başlar ve dış dünya ile iletişim için hazırlıklar başlar. Artık bebek minyatür olarak insan şeklini almaya başlar.

Soluk borusu akciğere doğru gelişime başlamış ve göz kapağı neredeyse oluşmuştur. Cinsiyet konusunda bir fikir edinmek için çok erken bir dönemdir. Çünkü henüz cinsel organları belli olmamıştır. Minik varlık kıpırdanmaya başlasa da anne adayı henüz hissedemez.

Bebek gün geçtikte büyümek için üstün çaba harcamakta ve her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Kalp atış hızı dakikada 150 ritimle atıyor ve anne adayı hala hissedemiyordur.

Annede görülen değişimler

Bebek henüz dışarıdan bakıldığında fark edilecek kadar büyümese de artık kıyafetler dar gelmeye başlayacaktır. Bu hafta itibari ile hormonlarda gerçekleşen artış nedeni ile göğüsler büyüyebilir ve dokularda farklılık hissedilebilir. Göğüslerde oluşan bu değişimler bebeğin emmesi için süt birikimine hazırlıktan dolayı gerçekleşmektedir. Göğüsler gebelik süresince büyümeye devam edecektir.

Hamileliğin 8. haftasında mide bulantıları inanılmaz şekilde çekilmez bir hal alabilir. Bu nedenle sık aralıklarla ancak az yemeye gayret edilmelidir. İleri dönemlerde oluşacak mide yanmaları az ve sık aralıklarla beslenerek önlenebilir. Rahim büyümeye devam ediyor ve hala hamilelik dışarıdan bakıldığında fark edilmiyordur.