Mary Helen Bowers hamile balerinBebeğinizin kalp ve dolaşım sistemi gelişiyor, sizin ise evde uygulayacağınız gebelik testinde pozitif sonuç alabilmek için vücudunuzda hCG hormon seviyesi artıyor.

Eğer gebelik testiniz pozitif çıktıysa jinekoloğunuzu seçin ve ilk randevuyu alın. Hazırlık için son adetinizin ilk gününü not alın. Ve aklınıza takılan soruları yazın.

 

Uzman görüşü:

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehtap Derelioğlu “Döllenmeden sonraki 3.hafta aslında gebeliğin 5.haftasına denk gelmektedir. Bu dönemde adet gecikmesi ile gebelik idrar ve kan testinde artık tespit edilebilir. Bu dönemde döllenmiş olan yumurtadan oluşmaya başlayan embriyoda bir takım bölümler oluşur.

Disk şeklinde olan embriyoda vücut taslaklarını oluşturacak 3 tabaka mevcuttur. Ektoderm, endoderm ve mezoderm olarak adlandırılan bu yapılardan embriyonun tüm hücre ve organları oluşmaya başlar.

En dışta yer alan ve ektoderm denilen tabakadan deri, saç, tırnak, kulağın iç ve dış yüzeyi, dil, ağız, burun ve sinüsler, anüs, süt bezleri, dişin bazı tabakaları ve tüm sinir sistemi oluşur iken orta tabaka olan mezodermde özellikli olan kalp ve damar sistemi bu haftada oluşmaya başlar ve kalp tüp şeklinde 2 kanaldan oluşup 1 hafta sonra kasılma yeteneğine sahip olacaktır. Bunun haricinde orta katman mezodermden kas iskelet sistemi ve boşaltım üreme, akciğer ve dalak oluşumu başlar. En içte yer alan endoderm katmanında ise mesane, iç salgı bezlerinin bir bölümü ile sindirim sistemi oluşur.