Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğinizin ağırlığı 8 ila 14 gram, baş bölümünden kalçaya kadar olan uzunlu­ğu hemen hemen 6.1 cm’dir. Bebeğinizin büyüklüğü geçen 3 haftada hemen he­men iki katına çıktı. 1.000 kat artırır! Aynı zamanda rahmin ağırlığı da değişir.
Bebeğiniz doğduğunda rahminiz, ha­milelik öncesindeki 70 gr’lık ağırlığıyla karşılaştırıldığında hemen hemen 1.1 ki­lodur.

Rahim duvarı, hamileliğin ilk birkaç ayında östrojen ve progesteron hormon­larının uyarısıyla büyür. Hamileliğin sonraki dönemlerinde bebeğin ve pla­sentanın büyümesi rahim duvarını gerer ve inceltir.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar? Siz Ne Kadar Değiştiniz?

12. haftayla birlikte, rahminiz pelvisinizde tamamen aynı durumda kalamaya­cak kadar büyük, kasık kemiğinizin üze­rinde onu hissedebilirsiniz (kasık kemik­lerinin birleştiği yerde). Rahim, hami­leyken dikkate değer bîr büyüme göste­rir. Hamilelik döneminde, pelvisi ve kar­nı doldurarak ileriye doğru büyür ve do­ğumdan sonraki birkaç hafta içinde nor­mal, hamilelik öncesi boyutuna döner.

Hamilelikten önce, rahminiz hemen hemen tümüyle katı bir yapıya sahiptir. Yaklaşık 10 mi veya daha az sıvı içerir. Rahim, hamilelik döneminde cenin, pla­senta ve amniyotik sıvıyı taşıyabilmek için bir dereceye kadar ince duvarlı, güç­lü bir taşıyıcı şeklinde değişir. Rahim, hamilelik sırasında kapasitesini 500 ila Hamileliğin bu haftasında, bebekteki birkaç yapı şekillenir. Ancak, yapılar za­ten büyümeye ve gelişmeye devam eder. 12. haftadaki (ya da buna yakın bir za­manda) muayenenizde, büyük bir olası­lıkla bebeğinizin kalp atışını duyabilecek­siniz! Bu, özel bir dinleme makinesi (stetaskop değil) olan doppler ile duyulabilir. Bu alet bebeğinizin kalp atışını duyabilmeniz için kalp atışlarının sesini artırır.