gebelikte bakımBüyüklüğü Ne Kadar?

Bu haftaya kadar, bebeğinizin baş bö­lümünden kalçaya kadar olan uzunluğu 4.4 ila 6 cm’dir. Ağırlığı ise yaklaşık 8 gramdır. Bebeğinizin boyutu hemen he­men küçük bir limon kadardır.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar? Siz Ne Kadar Değiştiniz?

Bebeğinizde büyük değişimler olur­ken, sizdeki değişimler büyük olasılıkla daha yavaş ilerliyor. İlk trimesterın he­men hemen sonundasımz; rahminiz cenînle birlikte büyümesini sürdürüyor. Pelvisinizi kaplayacak kadar büyük ve karnınızın altında, kasık kemiğinizin üs­tünde hissediliyor olabilir.

Bebeğinizin hareket ettiğini henüz hissedemezsiniz. Eğer bu dönemde bebeği­nizin hareket ettiğini hissettiğinizi düşü­nüyorsanız, ya gazınız vardır ya da ha­milelikte düşündüğünüzden daha ileri bir aşamadasınızdır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Fetal büyüme artık hızlıdır. Gelecek haf­ta bebeğinizin baş bölgesinden popoya kadar olan uzunluğu iki katına çıkacaktır. Sayfa 107′deki resimde görebileceğiniz gibi, baş hemen hemen bebeğin uzunluğu­nun yansı kadardır. Baş büyüdükçe (dikleştikçe veya omuriliğe doğru yaşlandık­ça), çene göğüsten ayrılır ve boyun gelişip uzar. El parmaklarındaki tırnaklar oluşur.
Dış üreme organları, ayırt edici özel­likler göstermeye başlıyor. Ceninin er­kek veya dişi olmasıyla ilgili gelişimi 3 hafta içinde tamamlanacak. Eğer bu noktadan sonra düşük olursa, bebeğin erkek mi yoksa kız mı olduğunu söyle­mek mümkün olabilir.
Bütün embriyolar, dış görünümleri iti­barıyla aynı şekilde görünerek yaşama başlarlar. Embriyonun erkek mi dişi mi olacağı, embriyoda bulunan genetik bil­gi ile belirlenir.