hamilelik şikayetleri

gebeliğin 11.haftasında annedeki değişimler, gebeliğin 11. haftasında annedeki değişiklikler, 11.gebelik haftasında annedeki değişiklikler


Gebeliğin 11. haftasından itibaren hamileliğin dörtte birini geçmiş olmaktasınız. Eğer bu ilk gebeliğiniz ise bu sizin için muhteşem bir deneyim olacaktır. Bazı annelerde eğer ilk gebelikleri değilse acaba doğacak olan çocuğumu önceki kadar sevecek miyim? tarzında sorulara kapılabilirler ama bu oldukça yersiz bir düşüncedir. Bir anne için evlat sevgisi yaratanın özenle anne içine yerleştirdiği bir lütuftur.

Gebeliğinizin 11. haftasında belki henüz bebeğinizin hareketlerini hissedemeyebilirsiniz. Sizde pek bir değişiklik olmamakla birlikte içinizde bir insan yetiştiğini aklınızdan çıkarmayın.

Bu döneme kadar sizi ve cildinizi oldukça yıpratan sivilcelerden yavaş yavaş kurtulmaya başlayabilirsiniz. Bu size pozitif bir enerji verebilir. Sivilcelerle daha kolay başedebilmek için yumuşak bir losyon önerebiliriz.

Hamileliğinizin ilerlemesiyle birlikte kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. İlk üç ay da yaşadığınız kusma ve bulantılar bu dönemden itibaren kaybolmaya başlayacaktır. Bu nedenle yemek yiyemiyorum veya yemeklerden zevk alamıyorum sorunlarını aşmış olacaksınız.

Gebeliğin 11. haftasında bebeğinizin dış cinsiyet uzuvları oluşmaya başlayacaktır. Düşünelim ki bir kızınız olacak. Yumurtalıklar bu dönemde oluşmaya başlamıştır. Ayrıca size iyi bir haber daha verelim. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeye yaklaşık olarak 3 hafta gibi bir süre kalmıştır. El ve ayak parmakları birbirinden ayrılmış bebeğinizin gözleri yüzünün tam ortasına gelmiştir. Bebeğiniz artık büyümeye başladığından leğen kemiğinizde bir dolgunluk hissetmeniz gayet normaldir.

Bebeğinizin göğüslerinin başları ve kulakları bu dönemde görülmeye başlar.