Gebelikte saçların kalınlaşması ve yoğunlaşması

Gebelik döneminde saçlarınızı daha dolgun hissedebilirsiniz. Çünkü gebelik döneminde saç kayıpları daha az olur.

Normalde saçların %85 – %95 i gelişmektedir. Diğerleri de ölüm evresindedirler. Ölüm evresindeki saçlar doğal olarak dökülür. Genelde bu dökülme saçları sık sık şampuanlarken veya tararken olur. Dökülenlerin yerine yenisi gelir. Kadınların günde ortalama saç kayıpları 100 adet civarındadır.

Gebeliğiniz boyunca östrojen hormonu seviyenizdeki artıştan dolayı saçlarınız normalden daha az dökülür.

Bazı kadınlar gebelik döneminde saçlarının daha parlak olduğunu belirtmektedir. Doğum sonrasında ise saçlar eski döngüsüne geri döner.

Gebelikte yüz ve vücutta tüylenme

Gebelik döneminde yüz ve vücutta tüylenme artmaktadır. Bunun nedeni muhtemelen artan androjen hormonundan kaynaklanmaktadır. Bu kıllar ağda veya cımbızla alınabilir veya traş edilebilir. Tüylenmeler için çamaşır suyu ve kıl dökücü ilaçlardan kaçınmak gerekir.

Lazer ve elektroliz gibi kalıcı kıl aldırma tekniklerinin güvenli olduğu düşünülmektedir. Fakat gebelik döneminde aşırı pigmentasyona neden olan hormonlar bu uygulamalardan sonra ciltte koyulaşmalara neden olabilir. Ayrıca bu yöntemler ağrılı ve acılı olabilir.

Tabi bu istenmeyen tüylerin doğumdan sonra 3 – 6 ay içinde kendiliğinden ortadan kalkmış olması beklenir.

Gebelikte tırnakların hızlı uzaması

Gebelik döneminde tırnaklar normalden daha kısa sürede uzayabilir. Bu durum yaygındır. Bazı kadınlar ayrıca gebelikte tırnaklarının daha sert olduğunu kimi kadınlar ise daha yumuşak ve kırılgan olduğunu belirtmektedir. Tırnaklardaki bu değişmeler geçicidir ve tırnaklar doğum sonrasında normale döner.