doğum sonrası egzersizMeme problemleri

Doğurduktan sonra kadınlarda oluşan en önemli değişiklik memelerde yaşanıyor. Eğer yeterince emzirilmiyorsa süt üreten bezler şiş, hassas ve sert memelere neden oluyor. Memelerdeki bu doluluk hem anne için ağrıya neden olur, hem de bebeğin emmesini zorlaştırır. Bu nedenle bebekler sık sık emzirilmeli, emzirilemediği zaman da mutlaka memeler sağılarak boşaltılmalıdır.

Saçlarda matlaşma ve dökülme

Hamilelik döneminde parlaklığı artan saçlar doğum sonrası matlaşmaya başlar. Ayrıca anneler emzirmenin azalmaya başladığı, bebeğin ek besine başladığı dönemde saç dökülmesinin de arttığını düşünürler. Aslında bu saç kaybı, hormonların etkisi ile hamilelikte dökülmeyen saçların bu dönemde dökülmesinden kaynaklanmaktadır.

Cinsel isteksizlik

Vajinal doğum ya da sezaryen sonrası loşi denilen lohusa akıntısının tamamen kesilene kadar cinsel ilişkinin kısıtlanması, enfeksiyon gelişiminin engellenmesi açısından yararlı olacaktır. Özellikle vajinal doğum yapan kadınlarda vajinada oluşabilecek yaralanmaların tamamen iyileşmesi gerekmektedir. Bazı kadınlar iyileşme dönemi tamamlandıktan sonra kendilerini cinsel ilişkiye girmeye hazır hissederken bazısı ise hormonal dalgalanmalar, fiziksel yorgunluk ve bebekle uğraşmanın getirdiği stres nedeni ile aylarca süren cinsel isteksizlik yaşayabilmektedirler. Ayrıca doğum sonrası epizyotomi adı verilen kesinin yarattığı hassasiyet ve vajinal sıvının yetersizliği de cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabilir.

Kadınların doğum sonrası cinsel hayatının normale dönmesi ve partnerine yeniden yakınlaşması biraz zaman alabilir. Bu dönem eşin anlayışı, desteği ve su bazlı vajinal kayganlaştırıcılar ile kısaltılabilir.