Dört ayı geçmesine rağmen bebek hareketlerini hissedemeyen anne adayı telaşlanıyor. Bahçeci Kadın Hastalıkları, Doğum&Teşhis Ve Tedavi Merkezi’nden Op. Dr. Esra Aksoy Jozwiak, “Hareketlerin hissedilmesinde; annenin ağırlığı, bebeğin ve plasentanın pozisyonu önemlidir.” diyerek bebeğin ilk hareketlerini ve haftalara göre hareket gelişimini sizlerle paylaşıyor.

Anne adayı ilk bebeğine gebe ise; bebeğin ilk hareketlerini, gebeliğin 18 ile 24. haftaları arasında hisseder. Anne adayı için bu çok heyecan verici bir deneyimdir. Hareketler önceleri baloncuklar, kelebeğin kanat çırpması ya da karnın içinde gaz dolaşması şeklinde hissedilir. Tecrübeli anneler ise hem ne hissettiklerini bildikleri için hem de ilk gebeliğe göre rahim daha az gergin olduğu için biraz daha erken, genelde 16. haftada sonra bebeklerinin hareketini hissetmeye başlarlar. Gebeliğin ilerlemesi ile bebeğin hareketlerinin karakteri de değişiklik gösterir. Bebek daha aktif ve belirgin hareketler yapmaya başlar ve bazen bu hareketler annenin canını yakacak hal alır. Son haftalara doğru ise bebeğin hareket edeceği alan azaldığından hareketler daha künt, vurup-çekme şeklinde olur.

Telaşlanmayın!

Dört ayı geçmesine rağmen bebek hareketlerini hissedemeyen anne adayı telaşlanır. Oysa hareketlerin hissedilmesinde; annenin ağırlığı, bebeğin ve plasentanın pozisyonu önemlidir. Aynı gebelik haftasında olmalarına rağmen bir anne adayının bu hareketleri hissedebilmesine rağmen diğerinde henüz bir kıpırdanma olmaması bu farklılıklardan kaynaklanır.

Özellikle gebeliğin 28. haftasından sonra bebek hareketlerinin sayısı bebeğin iyilik hali hakkında bilgi vermesi açısından önem taşımaya başlar. Hareketlerin azalması bebeğin sıkıntıda olduğunu düşündürür ve ileri tetkik gerektirebilir.
Bebek hareketlerinin sayılması basit, ücretsiz ve herkesin yapabilir olması nedeniyle bebeğin izlenmesinde yaygın kullanılan bir yoldur. Hareketleri saymaya başlamak için bebeğin en aktif olduğu zamanı seçmelisiniz. Kaydetmeye başlarken hareketi ve saatini yazın. Her harekette kağıda bir işaret koyun. 10 harekete ulaştığınızda saati yeniden not edin. Bu testi her gün hemen hemen aynı saatlerde yapın. Normalde bebeğinizin 4 saatte en az 10 kez hareket etmesi gerekir. Eğer bu sayı 10’dan az ise doktorunuzu arayın. Bu sırada bebeğin her hareketinin anne adayı tarafından hissedilemeyeceğini bebeklerin hareketlerinin annenin yemesi, aktivitesi ve uyku-uyanıklık hallerinden etkilenmekte olduğunu unutmayın. Çok hareketli olan bebeğin ileride hiperaktif olması gibi bir durum söz konusu değildir. Bebek hareketleri ile bebeğin cinsiyetinin de herhangi bir bağlantısı yoktur.