Hamileliğin 32. Haftası

5. hafta hamilelik günlüğü


3 Eylül 2012’de HCG testi yaptırdım ve sonucum pozitif çıktı! ¨Evet, artık hamileyim!¨diyemiyorum çünkü geçen sefer bir elimde predictor bir elimde telefon arkadaşlarımı, ailemi haberdar edip, iki hafta sonra da düşük yapınca bayağı sarsılmıştım. Bu sefer beklemeye kararlıydım.

Önce doktorumu aradım ve iki gün sonraya randevu aldım. Bedenimde hissettiğim bütün tuhaflıklar, dolgun ve hassas göğüslerim, şiş hissettiğim karnım, yorgunluğum, biraz sinirli ruh halim hamile olduğum içindi. Yani, bütün bunları adet görmeden önce de hissettiğim için testten önce içimde hep bir endişe vardı: adet mi göreceğim yoksa hamile miyim?

5 Eylül 2012’de doktoruma gittim, bu arada turlarımı yapmaya devam ettim. Ama normalden çok zorlandım; sabah kalkmak, Sultanahmet’e gitmek, kalabalıkta, insanlara laf anlatmak, uzun saatler ayakta durmak… çok çaba sarf etmem gerekiyordu. İşimin beni zorlayacağını anladım.

En güzeli, midemin bulanmaya başlamasaydı. Midem bulanıyor diye sevinçten ağlayacağımı hiç düşünmemiştim. Bütün okuduğum kitaplarda bunun iyiye işaret olduğunu yazıyordu, çok sevinçliydim! (Tabii ilerleyen haftalarda bu bulantı durumu ciddi bir bıkkınlık yaratıyor, o ayrı bir yazı konusu!)

Doktorum, ultrasonda gebelik kesesini biraz arayarak buldu…henüz 5 haftalık ve çok ufak ama olsun orada… gerçekten hamileyim! Bir hafta sonra görüşmek üzere ayrıldık. Bana, çok temel sağlık önerilerinde bulundu ama ben zaten aylardır çok temkinli yaşadığım için bunlar bana hiç yabancı gelmedi. Neler yemeliyim, nelerden uzak durmalıyım vs.