Sağlıklı yemeye çalışın!
Bu hafta boyunca, vücudunuz önceki haftalara bakarsak dıştan çok değişmez. Göğüslerinizin hacmi artar ve emzirmeye hazırlanmaya başlar.

Mide bulantıları ve kusma halleri devam ediyor. Bazı kadınlar dayanılmaz göğüs ağrıları, diğerleri ise aksine, hoş bir his ya da bir cinsel zevk yaşarlar. Bu dönem göğüs için özel bakıma başlamak ve çatlaklara karşı kremler uygulamak için iyi bir zamandır.
Bu hafta boyunca, vücudunuzun önceki haftaya göre dışarıdan pek değişmiyor.

Göğüsleriniz büyüyor ve emzirmek için hazırlık yapmaya başlıyor. Bazı kadınlarda bu acı verebilir bazılarına da hoş gelebilir. Bu aşamada göğüslerinize bakım yapmanın tam zamanı. Çatlak kremlerini göğüslerinize süremeye başlayabilirsiniz.

Mide bulantıları devam etse de, dengeli ve düzgün bir diyete başlamanız öneriliyor (zaten menünüzden alkolü çıkardınız, dimi?). Bol su için (günde en az 1,5 litre) : Gebelik sırasında böbreklerin iki kişi için çalıştığını unutmayın.

Hamileliğin 9. ve 11. haftaları arasında yapılması gereken ilk ultrason için randevu zamanıdır. Bu, pek çok annelerin de dediği gibi, en dokunaklı bir zamandır- çocuk ile ilk tanışlık zamanı! Eğer çocuk kendini iyi gösteriyorsa, ayrıca bebeğinizin cinsiyetini de bile bilirsiniz. Aksi takdirde, biraz daha beklemek zorunda kalacaksınız.

Ayrıca diş hekimi ziyareti zamanıdır: hamileliğe bağlı olan hormon “bozulması diş eti problemlerine neden ola bilir ve diş sağlığınıza ciddi bir etkisi olabilir.
Hamileliğin bu aşamasında dişçinize gidip bir kontrol geçirmeniz önerilir çünkü hormon değişiklikleri diş etinize zarar verebilir.
Çocuğun gelişimi: çocuğunuzun şimdi elleri ve ayakları vardır! Objektif ve retina gelişmeye başlıyor. Damarlar ince derinin altında görülebiliyor.
Bebeğin ölçüsü: 8 mm (bir yaban mersini boyutu).
Ne yapmanız gerekiyor: Şimdiye kadar yapmadıysanız doğum öncesi ilk randevunuzu doktorunuzdan alabilirsiniz.