gebelikte saç bakımıBebeğinizin yüzü oluşmaya başlamaktadır ve tuvalete koşturduğunuz bugünlerde düşünülecek hoş bir şeydir.

Hamileliğinizin 6. Haftasında Bebeğiniz

Hamilelik semptomlarınızın tam anlamıyla işbaşında olduğu bugünlerde zorluklar yaşıyor olabilirsiniz (özür dileriz), ancak birçok güzel haber de var. Sonunda sevimli bir yüze dönüşecek olan bebeğinizin çenesi, yanakları, gözleri, kulakları ve burnu oluşmaya başlamaktadır. Ayrıca, böbrekleri, akciğeri ve karaciğeri gelişmektedir ve kalbi dakikada 80 defa atmaktadır (ve her gün daha da hızlanmaktadır). Ancak baştan-popoya henüz bir çivi başından daha büyük değildir (yarım santimden biraz daha uzun)!

 

Hamileliğinizin 6. Haftasında Bedeniniz

Bedeniniz dışarıdan henüz değişikliğe uğramamıştır ancak içeride birçok şey gerçekleşmektedir. Bir kere, hCG hamilelik hormonunun leğen kemiği bölgenize giden kan akışının artmasına neden olmakta ve böbrekleriniz idrarınızı dışarı atmak için tam kapasiteyle çalışmaktadır: ayrıca büyüyen rahminizin idrar kesenizi itmeye başladığını ve bu nedenle tam bir idrar yaptığınızı belirtebiliriz. Orada neler oluyor? Şişkinlik, mide bulantısı ve aşermeler .

Hamileliğinizin 6. Haftası için İpucu: İlk Doğum Öncesi Ziyaret

Tabi ki, ev hamilelilik testinizden haberleri almış bulmaktasınız – ancak bir doktorun da bunu teyit etmesinde bir sakınca yok – bu ilk doktor ziyaretinden bu kadar heyecanlı olmanızın bir nedeni. Bu ilk doğum öncesi kontrollerin heyecan verici ve de uzun olmasını bekleyin. Leğen kemiği kontrolü, Pap smear (yakın bir zamanda yaptırmadıysanız ve kan grubunuzu, Rh faktörü ve demir eksikliğinizin olup olmadığını belirlemek için kan testleri dahil detaylı bir fiziksel kontrolden geçeceksiniz. Ayrıca, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kızamıkçık ve etniğinize özgü genetik rahatsızlıklar için test edileceksiniz. Ayrıca, bir bardağa idrarınızı yapmanız gerekecektir (bu sizin için bir sorun değil, değil mi?) böylece glikoz, protein, kırmızı ve beyan kan hücreleri ve bateriler için idrarınız test edilecektir. Bir şey daha: Birçok soruya yanıt vermek için hazır olun (hastalık geçmişi biraz zaman alabilir), ancak daha da önemlisi bu soruların bazılarını kendinize sorunuz (bir liste getirin ve böylece herhangi bir şeyi unutmazsınız). Siz ve Joe (çok sevdiğiniz üçlü ekstra köpüklü kapuçinonuzun takma adı) ile arkadaşlığınıza son verip vermeyeceğinizi merak ediyorsunuz? Nedenin göğüsleriniz bir anda otoyol haritasına benzemeye başladı? Seks yaparken eşinizin penisi bebeğinizin gözünü dürterse? Öyle oturup durmayın – soru sorun! Unutmayın, şimdi hiçbir soru aptalca değildir.