Bebeğiniz

Şu anda yaklaşık 7 cm ve 28 gram, şeftali büyüklüğünde olmasının dışında kafası boyunun yarısı büyüklüğünde o yüzden dışarıdan bakıldığında bir uzaylıya benziyor. Doğum yaptığınızda kafası vücudunun 4/3′ü büyüklüğünde olacak.

İçeride başka neler oluyor? Bacak ve kollarındaki kemikler oluşmaya başlıyor ve bağırsakları göbek kordondan çıkıp karnında oluşmaya başlıyor ve ses telleri de yapım halinde. Bilinçsizce ellerini ve ayaklarını oynattığından baş parmağını ağzına götürebilir, bir yeni doğan olduğunda bu hareketi emerek yapacak.

Kolları ve bacakları uzuyor ve kas kontrolü gelişiyor. Ama hala çok küçük bir kas kontrolüne sahip bu gelecek haftalarda değişecek. Şimdiye kadar bebeğinizin gözleri kafasının iki yanındaydı artık gözleri birbirine yaklaşıyor; çok yakında olması gereken yerde olacaktır. Parmakları ayrılmış durumda ve hepsi aynı uzunlukta, ayak bileği eklemleri de olgunlaşmakta.

Cildi ise hala transparan çünkü vücudunda hiç yağ yok. İkinci üç aylık dönemde vücudu yağ biriktirmeye başlayınca, cildinin transparanlığı azalacak. Bebeğinizin bağırsağı da daha hareketli artık, bebeğin pankreası insülin üretmekte, pankreas, doğum sonrasında bebeğin şeker seviyesini ayarlamakta ki temel organı olacak. Bebeğiniz beyni de gelişmekte: sol ve sağ hemisferleri birbirleriyle bağlantıya geçmekte. Beyin geliştikçe, bebeğinizin hareketleri üzerindeki kontrolleri artacaktır. 10 hafta sonra ise bebeğinizin beyni tamamen gelişmiş olacaktır.

Annedeki Değişiklikler

Tebrikler, ilk üç aylık dönemin sonuna geldiniz. Gelecek hafta, hamileliğin balayı zamanı olan ikinci üç aylık döneme gireceksiniz. Artık düşük riskiniz oldukça az. Düşüklerin %80′i 12. haftaya kadar oluyor. 13-19. hafta arası düşük yaşama ihtimaliniz 1/5.