15.hafta annedeki değişiklikler, 15 hafta gebelik degisiklik, 15 haftalık gebelikte değişiklikler, 15 haftalık gebelik annedeki degisiklikler, 15. hafta gebelik annedeki değişiklikler, 15 haftalık gebelik annedeki değişiklik, 15 hafta gebelik annedeki değişiklikler, 15 haftalık hamilelikte annedeki değişiklikler


15. haftaya kadar büyük ihtimal 2,5 kilo aldınız. Bundan biraz daha çok ya da az ise fazla kaygılanmaya gerek yok. Her anne farklı farklı hızlarda kilo alır. Gebeliğe iyiden iyiye alışmışken, şuanda ve diğer günlerinizde beklemediğiniz bir semptomla karşı karşıya kalabilirsiniz. Mesela, burnunuz tıkalı olursa, bunun sebebi büyük ihtimal gebe oluşunuzdur. Yükselen östrojen mukozada şişmeyi dahada artırabilir ve büyük ihtimal daha çok mukus üretiminin olmasını tetikler. Bu vaziyet oldukça yaygındır ki, hekimler bu amaçla “gebelikten kaynaklanan burunun yanması” diye bir ad dahi kullanmaktadır. Bir takım gebe kadınlarda da yükselen kan hacmi ve burunda bulunan kan damarlarının genişleyerek burunda kanamalara yol açtığı dahi görülebilir.

Rahiminizi hamileliğinizin 15. haftasından sonra dışarıdan el ile hissedebileceksiniz. Elinizi karnınıza doğru götürdüğünüzde elinize topa benzer, oldukça yumuşak bir kitle gelecektir. Bebeğiniz işte buradadır. Birkaç hafta içerisinde dahada büyüyerek varlığını yeteri kadar belli edecektir meraklanmayın. Bu ilk gebeliğiniz ise bebeğinizin tekmelerini farketmek için birkaç hafta kadar daha beklemelisiniz. Sizin gibi ilk gebeliğini yaşayan birisi size hareketlerini hissettiğini söylerse kesinlikle telaşa kağılmayın. O kişinin hissettiği büyük ihtimal bağırsaklarının hareketleridir.

Duygusal bakımdan günün her saati için zihniniz, boyutunda bir değişme var olup olmadığının farkına varmak için karnınızı yoklamakla ve gözetlemekle yoğun. Bazı durumlarda kendinizi biraz daha iri hissedebilirsiniz. Bazen ise bu şekilde bir duygu hissetmeyebilirsiniz. Bu hal rahminizin içersindekinden çok haricinde neler olduğuyla bağlantılıdır.