ACABA HAMİLE MİYİMHamilelik hormonlarının neden olduğu kargaşayla mücadele etmenin bir yolu: Bebeğinizde nelerin olup bittiğine odaklanın. Bu hafta yaklaşık bir portakal büyüklüğünde, kulakları başının yanlarına doğru hareket etmiş ve gözleri yüzünün ön tarafına doğru hareket etmektedir. Ayrıca, sizin minik ukalanız ayak ve el parmaklarını kımıldatabilmekte ve rahim dışındaki yaşamına hazırlanmak için nefes alıp verme hareketleri yapmaktadır.
Hamileliğinizin 15. Haftasında Bedeniniz

Hamilelik hormonları bedeninize kötü davranıyor, özellikle de dişler ve diş etleriniz; bunların yanmasına neden oluyor ve plak ve bakterilere karşı savunmasız hale getiriyor. Daha önceki sağlıklı diş etleriniz, şimdi son derece hassas hale geldi ve kanamaya eğilimlidir. Ek olarak, kronik dolu bir burun veya hatta sisteminizde artan projesteronun neden olduğu hamilelik sırasındaki burunkanamaları ile mücadele ediyor olabilirsiniz. Korkmayın – hepsi geçecek.
Hamileliğinizin 15. Haftası için İpucu: Kilo Alımı

İlk üç ayda zar zor bir ons (hep o tuvalet ziyaretleri sayesinde) veya daha fazla kilo alıp (bulantınızı gidermek için abandığınız rahatlatıcı karbonhidratlar sayesinde) almadığınıza bakılmaksızın, artık kilo alma zamanıdır. İkinci üç aydan başlayarak, bebeğiniz ve sonuç olarak siz de giderek daha da büyüyeceksiniz. Yavaş ve dengeli sloganınız ve her hafta yaklaşık 450 gr kilo alımını hedefiniz yapın. Bunun bir ortalama olduğunu unutmayın – yani bir ayda toplam yaklaşık 1800 gram olduğu sürece bir hafta 450 gr diğer hafta 675 gr almanız tamamen normaldir. Evde kilo tartımı yapıyorsanız, haftada (veya iki haftada) birçok; tutarlı bir şekilde yaptığınızdan emin olunuz – aynı zamanda ve yaklaşık aynı koşullar altında (örneğin çıplak, uyandıktan hemen sonra). Veya, kilo tartımını aylık ziyaretlerinizde doktorunuza bırakın.