hamilelik ve korkularGebeliğin 14. haftası bebeğiniz yaklaşık 10.cm boyunda ve 28 gr. ağırlığındadır. Gebeliğiniz ilerledikçe bebeğiniz de hızlı bir şekilde büyüyecektir.

14 haftalık gebelik ‘te bebeğiniz hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Bebeğin vücudu, kilosu ile orantılı olarak gelişmeye başlar. Bebeğinizin kafası da hamileliğin 14. haftası itibari ile daha orantılı bir şekil alır. Bu hafta, bebeğinizin kulakları kafatasının yan taraflarına doğru ilerleyerek, son yerlerini almaya başlar. Aynı zamanda gözler birbirine yakınlaşır.

14 haftalık bebek ‘te, bebeğinizin boynu uzamaya ve çene oluşmaya başlar. Bebeğiniz tekme atarak ya da hareket ederek refleks yetisini kazanmaya başlar. Bebeğiniz artık ihtiyacı olan tüm besinleri plasentadan alır. Bu da demektir ki, yediğiniz ve içtiğiniz her şey plasentadan geçer ve bebeğinize ulaşır. Hamileliğiniz ilerledikçe sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

Bebeğinizi zararları maddelerden korumanın bir diğer yolu pastörize edilmemiş yumuşak peynir ve çiğ etten kaçınmaktır. Bu ürünler, listeriya olarak adlandırılan ve bebeğiniz için ölümcül derecede tehlikeli olabilen bir tür bakteri içerebilir. Karpaçyo ve sushi gibi pişmemiş yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Bu yiyecekler yemek zehirlenmesine sebep olabilir ya da içeriğinde parazit barındırabilir.