hamilelikte saç akımı tüyolarıSon birkaç haftada beden olarak ikiye katlanmış gibi görünürken, gerçekten ikiye katlanan bebeğinizdir!

Artık, bebeğiniz 14 gram ve büyük bir erik büyüklüğündedir. Sistemlerinin birçoğu oluşmuş ancak olgunlaşması için yapılacak çok iş var daha. Öncelikle, ceninsel sindirim sistemi sindirim için gerekli olan kasılma hareketlerini uygulamaya başlamaktadır ve kemik iliği, güvenli sığınağından dışarı çıktığında mikroplara karşı silahları olan beyaz kan hücreleri üretmekle meşguldür. Hipofiz bezi (beynin alt kısmında) birkaç on yıl içinde kendi bebeklerini yapabilmesini sağlayacak hormonları üretmeye başlamıştır.

Hamileliğinizin 12. Haftasında Bedeniniz

Bebeğinizdeki tüm bu değişiklikler baş döndürücü hissettiriyor ise, bu belki de yine başka bir sorunlu hamilelik semptomuyla uğraşıyor olmanızdır: Birçok kadın ara sıra baş dönmesi yaşamakta veya kendi damarlarınızı gevşeterek bebeğinize daha fazla kan akışına neden olan projesteronden dolayı baygın hissetmektedir. Beden ve beyninize giden kan akışındaki azalma, hamilelik sırasındaki tipik olarak düşük kan şekeri seviyesiyle birlikte, dünyanızın daha hızlı dönmesine neden olabilir. Düzenli yemek yiyerek, yeteri kadar dinlenerek ve yavaş bir şekilde kalkarak dengenizi koruma görevinizi yapın.

Hamileliğinizin 12. Haftası için İpucu: Seks Dürtüsü

Eşiniz hamileliğin sizi bir seks bombasına dönüştürdüğünü söylemekte  ancak siz daha çok ölü bir balık gibi hissetmektesiniz (ve şişkinlikle birlikte hatta kendinizi daha az seksi hissetmektesiniz). Seks dürtünüzle ilgili durum nedir? Hormonlar her kadını farklı etkilemektedir, kimilerinde ısıyı arttırırken kimilerini ise buzdolabına döndürmektedir. Hamilelik semptomları siz ve iyi bir zaman arasında bir engel olabilir  her şeyden önce, bir yemeği ağzınıza tıkıştırmakla meşgul iken mırıldanmak veya soyunmak için zar zor enerjiye sahip iken meşgul olmak veya eşiniz için bu kesin bak ama dokunma (ah!) politikası yürürlükte iken bu ekstra büyük göğüslerin avantajından faydalanmak zordur. Rahat olun, hissettiğiniz her şey normal. Sadece, eşinizle duygusal olarak bağlantıda kalın ve unutmayın ve eşinize hatırlatın: ilk üç ayda bu sevişme hissini kaybetmiş olan Birçok kadının ikinci üç ayda bunu fazlasıyla geri kazanmaktadır… Yakın bir zamanda yatak odanızda oluşacak sıcak ortama şaşmayın.