Tırnaklar uzuyor o minik parmaklarda

Bebek artık şekillenerek tam bir insana benzemeye başladı. Karın içi hayatı oldukça eğlenceli bir şekilde ve hızlı bir inşaat halindedir. Bebeğin birçok meşgul olduğu konu vardır; tırnakları uzuyor, saç kökleri gelişiyor, kız bebekse yumurtalıkları büyüyor, kulakları son haline yakın oranda gelişmiş, burun deliklerini açıyor, göğüs uçları var, bütün parmakları ayrılmış artık birbirine yapışık görünmüyorlar… Ama hallerinden oldukça memnunlar; anneleri de sağlıklı ise bebek gelecek besinlerle besleniyor ve kemik gelişimi hızla devam ediyordur. Anne karnında geçirdikleri 11 haftayı geride bırakırken oldukça fazla aşama kaydetmişlerdir.

11. haftada bebekler ortalama; 4 cm kadar, 7 gram ağırlığındadır.

11. Haftada Annede Olan Değişimler

Artık annenin bulantıları gitmeye başlayacak rahat nefes alabilecektir. Hormonlarla ilgili denge problemi yaşayabilecek olan kadın bu haftalarda kabızlık yaşayabilir. Mide ekşime de yine yaşanabilecek olan sıkıntılardandır. Bulantıların gitmesi ile annenin iştah değişimi yaşayacak olması da güzeldir. Haftalardır süren bu iştahsızlık, tatsızlık geçerek iştahın artması beklenmektedir.

Bazı kadınların bu dönemlerde hafif bulantıları devam edebilmektedir. Sakin olup biraz daha sabırlı olmak iyi gelecektir. Yorgun olma hissi yaşayan kadınlar çok yorucu işlerle uğraşmadan istirahat etmelidirler. Sabah bulantılarına karşı hafif gıdalar tercih etmek ve çok tatlı besinleri aç karnına yememek faydalıdır. Annenin bu dönemde saçlarında da bir canlanma olabilir. Değişen hormon dengesi ile saçlar daha çabuk uzayacak, tırnaklarda bir anda uzayıp gidecektir. Annelerin de bebeklerinde bu hormonlardan etkilenmesi ile tırnak, saç oluşumları hızlanmış olacaktır.