hamilelikte seksSorunsuz bir hamilelik yaşıyorsanız cinselliği ertelerneyin. Hamilelik döneminde de sağlıklı ve keyifli bir cinsel ilişki yaşamanız mümkün! Bunun için dikkat etmeniz gerekenleri bu yazıda bulacaksınız.

“Baba adaylarında da cinsel istek azalabilir”

Hamilelik başında cinsel istek azalması hem anne adayında hem de baba adayında görülebilir. Bunun nedeni anne adayları gibi bebeğe zarar gelme korkusunu yaşamaları veya buna ek olarak annenin bu konudaki tereddüdünden de etkilenebilmeleridir. Anne adayları gibi baba adalarının da hamileliğe alışma süreci vardır. Bu alışma sürecini hızlandırmak ve tereddütlerini gidermek amacıyla rutin muayenelere eşlerinin yanında katılmaları doğru bir yaklaşım olacaktır.
Anne adayı doktoruna bu konuda danışmaktan çekinir. Normal fizyolojik bir hamilelik süreci geçiren anne adaylarının hamileliğin son dört haftasına kadar cinsel yaşamlarını kısıtlamasını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Ancak son 4 hafta içerisinde erkeğin spermi içinde bulunan prostoglandin isimli madde, rahim kaslarında kasılmaya yol açıp erken doğuma sebebiyet verebilir düşüncesiyle son 4 hafta ilişki önerilmez.
Anne-baba adaylarının, bebek bekledikleri andan itibaren yaşamlarında birtakım değişimler başlar. ilk önce anne karnındaki bebeğin konforu sağlanır. Bunun için hamilelik döneminin başlangıcından itibaren çiftler beslenme, uyku ve sosyal yaşam gibi daha birçok konuda fedakarlıkta bulunurlar. Bunların yanı sıra cinsel yaşam da değişime uğrar. Hamilelik süreci ilerledikçe çiftler aynı yatakta, fakat birbirlerinden uzak bir 9 ay geçirebilirler. Oysa duygusal anlamda birbirlerine fazlasıyla ihtiyaç duydukları bu dönemde korkulardan sıyrılmak ve cinselliği arka plana atmamak çiftlere çok iyi gelecektir. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Gazi Yıldırım’ın bu konuda tereddüt yaşayanlar için önerileri var.

Hamilelikte seks

Cinsellik, yemek yemek su içmek gibi vücudun olmazsa olmaz ihtiyaçlarındandır ve kişisel bir istek, bir tercih değil, bir dürtüdür. Gelişmekte olan ülkelerde hala konuşulması zor bir konu olma özelliğini koruyan cinsellik, hamilelikte annenin takındığı kutsallık ile daha da karmaşık bir hal alır.

Aylara göre cinsel yaşam

Genel olarak kadının cinsel yaşamındaki hareketlilik ilk 3 ayda azalıp, ikinci 3ayda artar, son 3 ayda tekrar azalma gösterir.

Cinsel ilişkiye girmenin sakıncalı olduğu durumlar…

Hamilelik seyrinde son dört haftaya kadar cinsel ilişkide kısıtlama yoktur. İlişkiye girmenin sakıncalı olabileceği durumlar şu şekilde sıralanabilir:
• Erken doğum ve düşük riski mevcut olan veya daha önceden tekrarlayan hamilelik kayıpları olanlar,
• Hamileliğinin herhangi bir döneminde sebebi açıklanamayan vajinal kanaması olanlar,
• Yine erken doğum ve düşük riskini arttırdığından dolayı servikal kanal yetmezliği olanlar,
• Plasenta previa dediğimiz (plasemanın servikal kanal ağzını tam veya kısmen kapaması) durumunun eşlik ettiği hamilelikler,
• Partnerde cinsel yolla bulaşan hastalığın görülmesi durumunda bu durumun tedavisi tamamlanıncaya kadar,
• Tek hamilelikte son 1 ay, çoğul hamileliklerde ise hamileliğin 6. ayından sonra cinsel birleşme kesinlikle sakıncalıdır.