Hassas bir dönem olan hamilelikte, anne adaylarının kışın gelmesine bağlı olarak oluşan her türlü riskten kendilerini korumaları, daha mutlu ve sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeleri için çok önemli. Kış aylarının yaklaştığı şu günlerde, özellikle anne adaylarının hava değişiminden kaynaklanan hem fiziksel hem de ruhsal değişimleri söz konusu olabilir. Yazdan kışa geçerken ise anne adaylarının vücutlarında değişiklik gösteren en belirgin bölge, ciltleridir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Savaş İyigün, anne adaylarının ciltlerini kışa nasıl hazırlamaları gerektiğini, kendi kendilerine neler yapabileceklerini ve ciltlerini kıştan nasıl koruyacaklarını bizlerle paylaştı.

Anne adayları ciltlerini kışa nasıl hazırlamalı?
Gebelik tüm vücudu olduğu gibi cildimizi de etkileyen büyük bir değişimdir. Gebelik boyunca cildimizde oluşan faklılıkların bazıları doğal kabul edilirken bazıları da tedavi almamızı gerektirebilir. Mevsim değişikliklerinin ciltte görülen etkileri gebelikle birlikte daha yoğun oluşabilir.

Sonbaharın ve kışın yaklaşmakta olduğu bu günlerde yazın güneş ve denize maruz kalan ciltte kurumalar olabilir. Kış ayları yaklaştıkça havada nem azalır ve cildimizde bu kurumalar daha belirgin hale gelir. Kuruluk artarsa kaşıntı yapabilir. Nemlendirici kullanmak, su içmeye dikkat etmek, aşırı sıcak banyolardan kaçınmak, kurutucu sabunlar ve duş jellerini kullanmamak, kese yapmamak basit ama etkili yöntemlerdir. Nemlendiriciler banyodan çıkar çıkmaz vücut nemliyken sürülürse daha etkili olurlar. Özellikle karın bölgesi hamilelik ilerledikçe gerilmeye en çok maruz kalan ve çatlakların en fazla görüldüğü bölgedir. Doktorunuzun önerdiği çatlak önleyici kremleri düzenli bir şekilde ve masaj yaparak kullanmayı unutmamalısınız.