çalışan hamileGünümüzde birçok kadın, hamileliğini yoğun iş temposu arasında yaşıyor. Hatta artık o kadar çok çalışan hamile var ki, her an her yerde karnı burnunda bir anne adayının koştura koştura işe gitme mücadelesini görmek mümkün. Sanırım eskidenmiş artık hamile kaldıktan sonra işten ayrılıp evde oturmak. Zaten sağlıklı bir hamilelik geçiriyorsanız ve iş yerindeki şartlarınız çok ağır değilse, çalışmanızda hiçbir sakınca yok. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bu dönemi sağlıklı ve problemsiz geçirmek için beslenmenizden giyiminize kadar değişiklikler yapmanız yararlı olacaktır. Memorial Ataşehir Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Tolga Ergin’in verdiği öneriler, hamileliğinizi ve iş hayatınızı birlikte sağlıklı bir şekilde sürdürebilmenize yardımcı olacak.

Beslenme alışkanlığınızı gözden geçirın

Sağlıklı ve kaliteli bir hamilelik dönemi geçirmek için özellikle çalışan anne adayları beslenme alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmelidirler. Et, yumurta, kuru baklagiller, sebze, meyve, tahıl, süt ve süt ürünleri yeterli miktarda ve düzenli olarak alınmalıdır. Şeker ve yağ, besleyici özellikleri düşük ve kalorileri çok yüksek gıdalardır, bunun için sınırlı ölçüde tüketrnek gerekir. Sınırlı olmak kaydıyla fındık, ceviz gibi kuruyemişler de yüksek kalorili olmamaları ve antioksidan etkileri nedeniyle iş ortamında rahatlıkla tüketilebilir.

3 ana 3 ara öğün sistemi

Bir kadının normal günlük beslenmesine 20 gram protein, 15-20 mg demir ve 500 mg kalsiyum eklenerek anne adaylarının beslenmesi düzenlenebilir. Günlük öğün sayısı, 3 ana 3 ara olmak üzere en az 6’ya çıkarılmalıdır. Azar azar ve sık sık yemek en doğrusudur. Sıvı gıdaları ve özellikle suyu (günde en az 2 litre) hamilelik öncesine nazaran daha fazla tüketrnek gerekir. Kahve ve çay da günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir. Ara öğünlerde lifli ve kepekli besinler sindirim sistemi için çok faydalıdır. Havuç, elma gibi meyve ve sebzeler rahatlıkla tüketilebilir. Doğal meyve suları da başka bir alternatif olabilir. Yine bu ara öğünler için süt, süt ürünleri ve sütlü tatlılar da rahatlıkla tüketilebilir.

Giyiminizde değişiklik yapmanız gereKebilir

Hamileliğin ikinci 3 ayından itibaren anne adayları giyimlerinde bazı değişiklikler yapmaya başlamalıdır. iş ve günlük hayatlarında vücuda oturmayan, rahat hareket etmelerini sağlayacak hafif, bol kıyafetler tercih etmeliler. Özellikle terlemeyi artıran sentetik kumaşlar yerine, daha sağlıklı olan pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. iç çamaşırları için de aynı şey dikkate alınmalıdır. Bu dönemde ayakkabı seçimi de oldukça önem taşır.

“Riskli durumları olan anne adaylarının çalışması sakıncalı”
Normal bir işi olan, yani ekstra bir efor sarf etmeyi gerektirmeyecek işlerde çalışan anne adayları hamileliklerinin son haftalarına kadar rahatlıkla çalışabilirler. Ek bir efor sarf etmeyi gerektirecek bir işte çalışanlar ise, hamileliklerinde var olan riskleri göz önünde bulundu-rarak (erken doğum, hipertansiyon, çoğul hamilelikler vb.) doktorlarının önerileri doğrultusunda çalışma zamanlarını ve şekillerini gözden geçirmelidirler. Vajinal kanaması, hipertansiyonu, bebekte gelişme geriliği, servikal yetmezliği, amniyon sıvısının çok fazla olduğu durumlarda, geçmişinde ikiden çok erken doğum bulunan ve bazı çoğul hamileliklerde anne adaylarının çalışmaları sakıncalıdır.

Çalışan anne adayları gün içerisinde 2 saatte bir 10-15 dakika mola vermeli, biraz dolaşmalı, başka işlerle ilgilenmeli, rahatlatıcı bir şeyler içmeli ve mekan değişikliği yapmalılar.