Eğer vejetaryen bir beslenme şekli uyguluyorsanız, hamilelik dönemizde de doğru adımları atarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Önemli olan kendiniz ve bebeğiniz için günlük öğünlerinizi yeterli miktarda tüketip, dengeli beslenmenizdir” diyen Beslenme Uzmanı Zerrin Aydın, vejetaryen anne adaylarına önemli tavsiyelerde bulundu ve örnek bir beslenme programı verdi.

Vejetaryen beslenme türleri

• Vegan diyet; hiçbir hayvansal kaynaklı besin tüketilmez.

• Beyaz vejetaryen diyet; kırmızı et yenmez.

• Lakto vejetaryen diyet; bitkisel besin, süt ve ürünleri tüketilir.

• Ova vejetaryen diyet; bitkisel besinler ve yumurta yer alır.

• Lakto-ova vejetaryen diyet; bitkisel besinler, süt ürünleri, yumurta yer alır.

• Semi vejetaryen diyet; sınırlı tavuk, balık, süt ve yumurta kullanırlar.

En sık görülen vejetaryen grubu lakto, ova ve semi vejetaryendir.

Hamileliğinizde vejetaryen beslenmeniz sırasında yaşayabileceğiniz en büyük problem, B12 vitamin eksikliğidir. Hamileliğiniz esnasında hızlı büyüyen dokularınız DNA sentezi yapamaz ve bunun sonucu olarak megaloblastik anemi, doğumsal anomaliler ve sinir sisteminizde olumsuzluklar oluşabilir.

Ayrıca nörolojik bozukluklar da yaşanabilir. Özellikle vegan diyeti, B12 yönünden yetersizdir. Demir, çinko, kalsiyum gibi büyüme ve sağlık için gerekli bazı minerallerin vücudunuza yararlılık oranı, daha düşük olur. B12 dışında, veganlar da kalsiyum alımı önemlidir.

Hayvansal besin içermeyen vegan diyetinin yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlaması hemen hemen olanaksızdır. Bunun yanında, bitkisel besinlerle birlikte süt (süt ürünleri) ve yumurtanın da yer aldığı lakto ve ova vejetaryen diyetleri daha iyidir. Beyaz vejetaryen ve semi vejetaryen diyetlerinde bitkisel besinler, süt ürünleri, yumurta, haftada birkaç kez tavuk ve balık içeren besinler dengeli ve sağlıklı beslenmeyi sağlar.