Hamilelikte beslenme kilolu hamilelerde beslenme kilolu hamileler nasıl beslenmeli gebelikte beslenme


Normal gebelik sürecinde her anne adayının ekstra kalori almasında yarar vardır. Çünkü gebelik durumu söz konusu olduğunda vücutta ekstra enerjiye ve vitamin, mineral, protein, karbonhidrat miktarlarında yükselmeye ihtiyaç duyulur. Fakat eğer gebeliğin kilosu, gebelik öncesindeki ağırlığın çok yüsek bir ağırlıktaysa bu gibi durumlarda önlem almakta yarar var.

Gebelik faktörü dediğimiz ekstra olarak eklediğimiz kalorilerin miktarını çok düşük hatta yok olucak şekilde tutmakta bile yarar olabilir. Önemli olan eğer kişi kiloluysa bebeğin doğru beslenmesini sağlayacak ve annenin sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitamin alımının doğru şekilde sağlayacak bir diyet sağlamak ve bu diyetin haricinde anneninde bu yağlarının artmasına neden olmayacak bir şekilde düzenlemeyle beslenme durumunu hesaplayıp sürdürmekte yarar var.

Eğer anne çok kiloluysa mutlaka diyetisyen kontrolünde olması gereken ağırlığına yaklaştırılamasa bile kilo alması sağlanmayacaktır.