İkiz bebek bekleyen anneler beslenmelerinde nelere dikkat etmeli? İşte ikiz hamileleri için beslenme rehberi.

İkiz bebek bekleyen annenin beslenmesi, tek bebek bekleyen annelere göre temel beslenme prensipleri aynı kalsa da miktarlarda değişiklikler oluyor. Annelerin bazı besin maddelerine olan ihtiyacı artıyor, bazı önemli minerallerin kaybı da artıyor. İkiz gebelerin en büyük sıkıntısının 4 maddenin eksikliğinden kaynaklandığını ifade eden International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin, “İkiz gebeliklerde en çok demir eksikliği görülüyor. Onu kalsiyum eksikliği, omega yağ asitleri, protein eksiklikleri izliyor. İkiz bekleyen gebeler kabızlığı da şiddetli yaşadıklarından su tüketimlerini de artırmaları gerekiyor” diyor.

İkiz bebek bekleyen gebelerde en çok eksikliği yaşanan 4 madde hakkında bilgiler veren Dilem İrkin, bu konuda merak edilen noktaları aydınlatıyor:

DEMİRİ YERİNE KOYUN, C VİTAMİNİYLE GÜÇLENDİRİN

İkiz gebeliklerde en çok eksikliği görülen mineral, demir. Dışarıdan preparat olarak alınan demir desteğinin yanında gıdalarla alınan demir içeren besinlerin mutlaka tüketilmesi gerekiyor.

– Demirin en zengin kaynakları olan yumurta, kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller sofradan eksik edilmemeli.
– Demir alımının yanında emilimi destekleyecek C vitamini alımına önem verilmeli, demir içeren besinle birlikte mutlaka yanında C vitamini içeren bir besin alınmalı.
– Emilimi engelleyen çay, kahve tüketiminden kaçınmalı.
– Yapılacak demir desteğinin dozu düşüklüğün durumuna göre doktoru tarafından belirlenmeli. Tek gebelikte demir gereksinimi 30 mg civarı iken, ikiz gebeliklerde bu ihtiyaç 60 mg kadar çıkabilir.