Bebeğinizi korumak ve onu sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek için elinizden geleni yapmak istediğinizi biliyoruz ve bunun için ilk dikkat etmeniz gereken şey de beslenmenizdir.

Peki, hamileyken neleri tüketmeli ve nelerden uzak durmalısınız?

Kaçınmanız gereken gıdalar

Rafine edilmiş gıdalar

Rafine edilmiş gıdaların sizin için sağlıklı olmadığı son derece ortada olan bir gerçektir ve özellikle hamileyken bu gıdalardan uzak durmanız gerekir. Tabii ki sizden tümüyle böyle besinlerden vazgeçmenizi beklemiyoruz ama en azından bu gıdaları ayda 1 kere tüketmenizi öneririz.

Pastörize edilmemiş peynir

Günümüzde pek çok peynir pastörize edilmiş olarak satılmaktadır, bu nedenle de içiniz rahat olsun ama yine de peynirleri alırken bir göz atmaktan kimseye zarar gelmez. Unutmayın, pastörize edilmemiş peynirler, listeriya hastalıklara sebep olabilmektedirler.

Yıkanmamış sebze ya da salata

Sebze ve salatalarınızı tüketmeden önce mutlaka iyice yıkamanız gerekir. Özellikle de hamileyken sebze ve salatalarınızı tuzlu suda bekletmenizi öneririz.

Rafadan yumurta

Hamileliğiniz süresince rafadan yumurta yemekten kaçının çünkü rafadan yumurta salmonella riski taşımaktadır.

Kafein

Hamile kadınlara çoğunlukla kafeini bırakmaları söylenir. Tabii ki kafein alımınızı günde 1 ya da 2’ye kadar azaltmanız önemlidir ve espresso yerine sütlü kahve içmeniz çok daha iyidir ama tümden de vazgeçmek zorunda da değilsinizdir.

Yemeniz gereken gıdalar

Meyve ve sebzeler

Günde 5 parça meyve ve sebze tüketmeniz önemlidir. Bu 5 sebze ve meyvenin aynı olmamasını, farklı farklı olmalarını öneririz.