basket topu hamilelikGebelik süresinde bebeğin besin kaynağı, anne adayının yedikleri ile sağlanmaktadır. Anne adayı, ne kadar doğru ve sağlıklı beslenirse bebek, gelişimini hem sağlıklı olarak sürderecek, hem de doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonların oluşum riski en aza indirgenmiş olacaktır.

Gebelik süresinde, bebeğin ve annenin güçlü olabilmesi için öngörülen kilo artışı mevcuttur. 10 kilodan daha az kilo alımı bebeğin anne karnında ölüm riskini, normal şartlara göre 1.5 kat arttırmaktadır. 10-15 arası kilo artışı ise normal görülmektedir. Kilo artış hızı, hamileliğin ilk yarısı ile ikinci yarısı arasında farklılık göstermektedir. İlk 20 hafta boyunca en fazla 2.5 kilo alınması gerekmektedir. Sonraki her hafta, yarım kilo alınması, anne ve bebek sağlığı için uygundur.

İlk 3 ay, annenin aşırı kusması olmamışsa, 1.2 kilo alması beklenmektedir. Bu, tüm gebelik süresinde alınan kilonun %10’unu oluşturmaktadır. İkinci 3 ay süresinde, kilo artışı 5-7 kg arasında olması gerekmetedir. Bu, tüm gebelik süresinde alınan kilonun %50-60’ını oluşturmaktadır. 20. haftanın içinde bulunduğu ay boyunca, yarım kilo alınması beklenmektedir. Bu sıralarda, sağlıklı ve dengeli beslenmeye daha da özen gösterilmesi gerekmektedir, çünkü bebeğin en hızlı büyüdüğü ve annenin de en çok kilo alacağı döneme girilmektedir.
24.haftada, yaklaşık olarak yarım kilo artışı devam etmektedir. Ancak, şimdiye kadar yeteri kadar kilo artışı olmamışsa, bu miktarda artış gözlenebilmektedir. 28.haftanın içinde bulunduğu ay, yaklaşık olarak, 4 kilo alınması beklenmektedir. Bu da tüm gebelik sürecinde, alınan kilonun %30-40’ını oluşturmaktadır.