Hamilelikte Beslenme Programı Nasıl Olmalı?
Hamilelikte hem anne sağlığı açısından, hem de bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için sağlıklı beslenmek gerekir. Bunun en önemli şartı da çeşitlilik sağlanarak her besin grubundan yiyeceğin dengeli ve yeterli bir şekilde tüketilmesidir. Kuru yemişler yani yağlı tohumlar içerdikleri doymamış yağ asitleri, E vitamini gibi besin öğeleri ve de Selenyum gibi eser elementler sayesinde oldukça besleyici ve sağlık için yararlıdır.

Hamilelikte kuruyemiş miktarı
Unutulmaması gereken en önemli konu tüketilen miktardır. Bu miktarlar hamilelikte kuru yemişler için ortalama 25 gramdır. Kısaca 1 avuç kuruyemiş yenildiğinde günlük gereksinimlerin bir kısmı karşılanır ve yağlı tohumların faydalarından yararlanılmış olur.

Kuruyemiş ve Enerji
Kuruyemişler özellikle de yağlı tohumlar yani fındık, ceviz, badem, fıstık, Antep fıstığı gibi ürünler yüksek oranda yağ içerirler. Yağ kalorisi en yüksek besin öğesidir. Bir gram yağ 9 kalori enerjiye eşdeğerdir. Sonuç olarak Yağlı tohumların, yani kuruyemişlerin 100 gramı ortalama 560-610 kkal enerji verir.

Miktar olarak gereğinden fazla tüketilirse yağ dolayısıyla fazla kalori alınacağı için kilo artışına sebep olabilir. Hamilelikte aşırı kilo alımı doğum problemlerine sebep olabilir. Bu sebeple yağlı tohumları ve kuru yemişleri tüketirken günlük alınan mikatara çok dikkat etmek gerekir. Ortalama 8-10 adet fındık ya da badem, 1-2 tam ceviz, 6-7 fıstık 1 tatlı kaşığı sıvı yağa eşdeğer kabul edilir. Yağlı tohumlardan özellikle fındık ve ceviz tüketimi en yaygın olanlardır.