Hamileliğin önemli konularından biri hamilelikte aylara göre ne kadar kilo alınır sorusuna yanıt bulabilmektir. Çoğu gebe doğum sonrasında fiziğinin bozulacağını düşünerek bir önlem olarak alınması gerekli kilonun fazlasına sahip olmamayı hedefler. Bunun için ilk doğru davranış sağlıklı beslenme olmak kaydıyla anneler her aya 12 kilo almak üzere beslenme şekillerini bir düzene koyabilirler. Esneklik olarak 13-14 kilo alınmasında normal giden hamileliğe bir zarar gelmeyeceği uzmanlarca açıklanmıştır.

Hamilelikte Kilo Nasıl Korunur?

Hamile bayanların büyük problemlerinden olan hamilelikte kilonun nasıl korunacağı yönünde en doğru ve diyetisyenler tarafından da önerilen beslenme şekli yeterli ve dengeli beslenmekten geçer. Gebelik dönemi dışında da öngörülen yeterli ve dengeli beslenme hamilelikte de etkin rol oynar. Gebelerin uzun süre aç kalması hem anne için hem de bebek için kesinlikle uygun değildir.

Öncelikle bebek annenin yediği besinlerden beslenir. Bu sebeple anneler düzenli beslenme alışkanlığı kazanmalıdırlar. Uzun süreli açlık aynı zamanda annelerin bir müddet sonra açlıklarını ciddi bir şekilde hissedip ne bulurlarsa her şeyi yiyecekmiş hissi uyandırıp bol bol kalori almalarına neden olur. Bunun anlamı kilo yapmasıdır. Elbette bebeği bu şamada tekrar düşünmek gerekir.

Besleyici Gıdalar Tüketilmelidir

Her öğünde besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesine önem verilmelidir. Kahvaltılarda şekerli çat yerine bir bardak süt tüketilebilir. Çayın içerisinde ki şeker kilo yapmaya müsaittir. Öğle yemeklerinde sebze yemeği veya kızartma olmamak şartı ile et türü menüye yer verilebilir. Akşam yemekleri için öğlen et yenilmiş ise sebze yemeğine yer verilebilir ve anne doyana kadar bir kaç tabak yemek yiyebilir. Tek dikkat etmesi gereken karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmaktır. Aynı zamanda ara öğünlerine yer vermesi gerektiğini unutmamalıdır.