Bebeğinin olacağını öğrenen anne adayı ilk olarak bebeğin cinsiyetini merak eder ve eğer o zamana kadar düşünmediyse ardından da bebeğine ne isim vereceğini düşünmeye başlar.Bebeğin ismine karar vermek bazen zor, bazen heyecanlı, bazen de stresli bir süreçtir.

Bebek ismine karar verme süreci bazen uzun olabilir, bazen ise bebek öyle bir günde ya da durumda doğar ki ismini kendi belirler.

Binlerce annenin bebek ismi seçme sürecindeki tecrübelerinden yola çıkan anneysen.com, bebeklerinin ismine karar verirken anne ve babaların kararlarını etkileyen faktörleri özetledi.

Anne ve babanın isimleri

Anne ve babanın isimlerindeki hecelerin yan yana gelmesi ile veya isimlerinin baş harflerinden yola çıkılarak bebeğin ismi konulabiliyor; Ece (Emel- Cemal), Özhan (Özgür-Handan), Serra (Serdar-Esra) gibi.

Anne veya babanın ismindeki harflerin tamamını içeren yeni bir isim de bebeğe verilebiliyor, Melis- Selim, Ceren- Eren, Hale- Ela gibi.

Anne veya babanın ismindeki bir hece de bebeğin ismini belirleyebiliyor; Handan- Hande, Dağhan gibi.

Annenin kızlık soyadı da bebeğe isim olarak verilebiliyor.

Bebeğin doğduğu yer, gün, ay ve hatta an

Bebeğin Kadir Gecesi, Recep Ayı, Şevval Ayı gibi özel bir günde, ayda ya da milli bir bayramda doğmuş olması bebeğin ismini belirleyebiliyor; Kadir, Recep, Şevval, Berat, Cumhur, Çağan gibi.

Bazen de bebeğin doğduğu ay isim olarak bebeğe verilebiliyor; Eylül, Kasım, Nisan gibi.