hamileliğin 18. haftasıBebeğinize plasenta aracılığıyla yararlı besinler yiyorsa, yiyip içtikleriniz arasındaki ona zararlı olabilecek maddeler de geçer.
İŞLENMİŞ YİYECEKLER
Konserve gibi işlenmiş yiyeceklerden gebeliğiniz süresince uzak durmalısınız. Bu tür yiyeceklere genellikle fazladan şeker ya da tuz katılmıştır; fazlaca yağ içerebilirler gereksiz koruyucu, tatlandırıcı ,renklendiriciIer bulunabilir. Ürün
etiketlerini dikkatlice okuyup yapay  maddeleri içermeyenIeri seçmelisiniz.

DONDURULMUŞ
YİYECEKLER
İşyeri yemeklerinden, önceden pişirilmiş süpermarket yiyeceklerinden, yeni pişirilmiş ve sıcak olmayan tavuk etinden sakınmanız gerekir. Bunlarda bebeğinize geçip tehlike yaratabilecek bakteriler  bulunabilir.

PEYNİR
Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri ithal edilen Brie gibi yumuşak tam olgunlaşmamış, taze yada küflü peynirler listeria enfeksiyonu tehlikesi içerir. BU nedenle bu tür ürünlerden uzak durmak daha iyidir.

KAHVE, ÇAY, KAKAO
Bunların hepsinde bulunan kafein, yüksek ölçülerde alınırsa bebeğinizin gelişimini etkileyebilir. Kafein içeren içecekleri günde üç fincandan çok içmenıeniz doğru olur. Giderek, dayanabilirseniz, bu tür içeceklerden gebelik boyunca uzak durun. Bunların yerine bol bol maden suyu içebilirsiniz.
OT ÇAYLARI
Gebelik sırasında ot çayları içmek istiyorsanız bunların etkilerini iyice araştırmakta yarar vardır. Paketlenmiş olarak satılan hazır ot çaylarının bir bölümünde bebeği etkileyebilecek katkı maddeleri olabilir, ancak çoğunun bebeğe zararı
yoktur. Giderek, ahududu yaprağından hazırlanan çayın doğumu kolaylaştırdığına inanılır.
ŞEKER
Kek, bisküvi, reçel, meşrubat gibi şekerli yiyecek ve içeceklerde gerekli temel besin maddeleri azdır, gebeliğiniz sırasında kilo almanıza neden olabilirler. Enerjinizi kepekli ekmek ve kepekli makarna gibi karbonhidratlı yiyeceklerden almanız, şekeri azaltnı.anız daha yararlıdır.

AŞERME
Gebelikte turşu, muz, karpuz, soğan gibi kimi yiyeceklere karşı aşırı istek doğabilir. Çok arzuladı¬ğınız bu yiyecek, sindirim düzeninizde bozukluğa neden olmuyarsa ve şişmanlamanıza yol açmaya¬caksa uygun miktarda yemenizde sakınca yoktur.

ALKOL YERİNE
Gebelikte aldığınız alkol plasentadan bebeğin kan dolaşımına  geçer ve zararlı olabilir. Bu nedenle, alkolden bütünyle uzak durun. Alkolsüz ya da az alkollü olduğu ileri sürülen bira ve şaraplarda bile istenmeyen katkı maddeleri ve kimyasal maddeler vardır. Meyve kokteylIeri,sütlü içecekler ve maden suyu gibi sıvıları yeğlemelisiniz.