modern bebek kundakları nasıl dikilir, bebeğin ilk kontrolü, bebek muayenesi ve bakımı, yeni doğan bebek muayenesi, bebek muayenesi nasıl yapılır


İlk hafta içinde bebeğiniz birçok kez muayene edilecektir. Ebe bebeğinizi düzenli olarak tartacak, bir sorun ya da hastalık etkeni belirtileri var mı diye inceleyecektir. Doğumdan 72 saat sonra da bir test Guthrie testi yapılacaktır. Ayrıca ilk günlerde bir doktor bebeğinizi tepeden tırnağa muayene eder. Bu muayene aklınıza takılanları doktora sorabilmeniz için çok iyi bir fırsattır.

GENEL MUAYENE
1Doktor bebeğinizi her şey yolunda mı diye tepeden tırnağa muayene eder.

 

 1. Bebeğin baş çevresini ölçer, basta bir anormallik var mı diye bakar, bıngıldağı muayene eder. Damak yarığını anlamak için parmağıyla bebeğin damağım yoklar.
 2. Bebeğin kalbini ve akciğerlerini dinler. Yeni doğan bebeklerde kalpte üfürüm duyulması normaldir ve genellikle hastalık belirtisi sayılmaz.
 3. Cinsel organlar anormallik var mı diye muayene edilir. Bebeğiniz erkekse yumurtalıkların inip inmediği kontrol edilir.
 4. Bebeğin bacakları yavaşça ileri geri oynatılarak eklemleri, bacakların uzunluğu ve birbirine uyumu incelenir, ayaklarda düztabanlık var mı diye bakılır.
 5. Elini karnına koyarak karın içi organlarını büyüklükleri açısından kontrol
  eder. Buradaki organların çalışma sırasında çıkardıkları sesleri dinler.
 6. Doktor bebeğinizde doğuştan kalça çıkığı olup olmadığım

  kontrol edecektir.

 7. Bebeğin sırtını da yoklayıp omurgasının düz ve yerinde olup olmadığına bakar.

GUTHRIE TESTi
Bu test genellikle doğumdan 72 saat sonra yapılır. Bebeğin topuğundan biraz kan alınarak zeka geriliğinin ender görülen bir nedeni olan fenilketonüri (PKU) araştırılır. Bu hastalığın erken teşhisiyle zeki geriliği önlenebilir. Test -varsa- tiroid  yetersizliğini de  ortaya koyar.