basket topu hamilelikKarakoç, özellikle bu mevsimde güneşlenme konusuna hamilelerin çok dikkat etmesi gerektiğini belirterek, “Güneşlenmek konusunda biraz daha dikkatli olmakta fayda vardır. Gebelik olsa da olmasa da güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde güneşlenmek çok sağlıklı bir davranış değildir. Hamilelerin bu nedenle güneşlenmek konusunda çok daha hassas davranmaları önerilir. Kısmen gölgede oturmak daha doğru kabul edilse de akşamüzeri saatlerinde güneşlenilebilir. Mutlaka bol sıvı alınmalı, 30 SPF ve daha yüksek bir güneş kremi kullanılmalı ve mutlaka şapka takılmalıdır” dedi.

Karakoç, gebelikte solaryumun zararlı olup olmadığına dair bir çalışma olmadığına dikkat çekerek, “Ancak sauna veya solaryum gibi vücut ısısını yükselten etkenler bebekte omurga problemlerine neden olabilmektedir. Bazı çalışmalar ultraviole ışıkları ile folik asit eksiliği arasında bir bağlantı göstermişlerdir. Ayrıca gebelikte cilt yanmaya ve lekelenmeye meyillidir. Gebelikte iyi bir opsiyon olabilir. Fakat içeriğinde dihidroaseton mevcuttur ve deriden emilen bir maddedir. Gösterilmiş bir zararı yok, fakat ilk 3 ayda kullanmamak daha doğru olacaktır. Gebeliğin ilk 3 ayında vücut ısısının çok yükselmesi bebekte sakatlıklara yol açabilir. Bu nedenle gebelik boyunca çok ısıtılmış sauna önerilmez” diye konuştu.

Karakoç, hanımların hamilelik döneminde güzelleşmek isterken çok dikkatli olması gerektiğine işaret ederek şöyle devam etti: “Gebelik sırasında saç boyatmanın riskli olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak güvenilir olduğu da kanıtlanmış değildir. Saça yapılan uygulamalarda kullanılan maddelerin çok az bir kısmı deriden emilmektedir. Bu kadar küçük bir miktar bebekte problem yaratmayacaktır. Fakat yine de tüm bu bilgiler rağmen gebeliğin ilk 3 ayında saç boyatılmasına izin verilmez. Bitkisel kökenli boyaların kullanılmasında fayda var. Boyayı iyi havalanan bir mekânda yaparak havaya karışan kimyasallara daha az maruz kalmak doğru olacaktır. Kına son derece güvenli bir boyadır. Kimyasalların gereğinden fazla saçta – kafada kalmaması sağlanmalıdır. İşlem sonrası saçların çok iyi durulanması gerekir. Bu tür işlemler yapıldığında mutlaka eldiven kullanılmalıdır.