alkol

1 aylık hamile alkol alırsa doktor mehmet öz hamileyken alkol aldım hamileyken alkol alan varmı hamileyken alkol almak zararlımı gebelikte alkol alımı hamileyken alkol alinirsa ne olur hamileyken alkol alınırmı


Dr. Mehmet öz, hamileyken alınan alkolun fetal alkol sendromu neden olduğunu belirtiyor. Fetal alkol sendromu (FAS), hamilelikte alkol kullanan annelerin doğurduğu bebeklerde oluşan mental ve fiziksel anormalliklerdir.

Hamile bir kadın alkol tükettiğinde kana karışan alkol plasentayı geçerek fetüse ulaşır ve bebeğin gelişimini etkileyebilir. Bu durum, hamilelik boyunca veya hamilelik öncesi alkol kullanılmayarak%100 önlenebilir.

Hamileyken Alınan Alkolün Bebeğinize Etkileri
Fetal alkol sendromlu kişiler okulda yaşadıkları güçlüklerin yanı sıra, gelişim problemleri, yüz karakteristiklerinde anormallikler, duyma, görme, öğrenme, hafıza, dikkat süresi ve koordinasyon problemleri yaşayabilirler.

Çocuklarda bu bulguların hepsi görülebilir veya hiçbiri olmayabilir. Burada bitmiyor; fetal alkol sendromu fetal ölüme yol açabilir. Fetal alkol sendromu hala dünya çapında bir problem olmaya devam ediyor ve yapılan son araştırmalar bilinçlendirme çalışmaları ve hamilelikte alkol kullanımının engellenmesi üzerine odaklanmıştır.