Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik için aşağıdakilerden uzak durun!

Alkol ve sigara

Pek çok insan bunu bilse de sık sık hatırlatmakta fayda var. Unutmayın ki alkol ve zararlı madde kullanımı size olduğu kadar bebeğinize de zarar verir hatta bebeğinizde ileride pek çok sağlık problemi oluşmasına bile neden olabilir.

Topuklu ayakkabı giymek

Hamileyken topuklu ayakkabı giymek dengenizi kaybetme riskinizi arttıracağı için tehlikelidir. Üstelik ayak ve bilekte şişmelerin daha fazla olmasına da neden olurlar, bu da kalça ve sırt ağrılarını tetikler.

Tehlikeli dumanları solumak

Hamile bir kadının kaçınması gereken pek çok zararlı duman vardır. Bu konu hakkında doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Ana kural, her yeri iyice havalandırmak ve saç spreyi, oje kokusu gibi kokulardan uzak durmaktır.

Fazla ısınmak

Hamileyken vücut ısınızı kontrol altında tutmak önemlidir. Anne adayı fazla ısındığı zaman bebek de bu durumdan muzdarip olur. Çünkü sizin vücut ısınız bebeğinizin vücut ısısını da etkiler.

Çok fazla abur cubur yemek

Hamileyken ne kadar çekici de olsa fazla abur cubur yemekten kaçınmalısınız. Arada bir atıştırmakta sorun yok ama bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri alması için sağlıklı beslenmenizin ne kadar önemli olduğunu da unutmayın.

Stresli durumlar

Hamileyken stresten kaçınmak zor olsa da stres seviyenizi minimumda tutmaya çalışmalısınız. Etrafınızı pozitif, neşeli insanlarla çevreleyin ve kendinizi fazla stresli aktivitelerle boğmamaya çalışın.