Şehir efsanelerine en çok rastlanan konulardan biri hamilelik. Pek çok anne adayı hamile kalınca hayatına bazı kısıtlamalar getirir. Bu kısıtlamalarının bazılarının ise hiç bir bilimsel dayanağı yok…
Sağlıkla ilgili pek çok konuda kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler kimi zaman hayatı zorlaştırıyor.
Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi Şefi Dr. Bülent Urman, hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışları açıklıyor.
HAMİLELER SAÇ BOYATAMAZ

Bebek beklerken saç boyatmanın zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.
HAMİLELER GÜVENLİK KAPILARINDAN GEÇMEMELİ

Güvenlik kapılarında metal detektörler vardır. Herhangi bir röntgen ışın söz konusu değildir. Bu nedenle güvenlik kapılarından geçmenin sakıncası yoktur.
HAMİLELİKTE YOLCULUK YAPMAK SAKINCALIDIR

Hamilelerin son dört haftaya kadar otomobil kullanmalarında sakınca yoktur. Emniyet kemerlerinin mutlaka bağlı olması gerekir. Havayolu ile seyahat edecek olan hamilelere 26. haftadan sonra sakıncalı olmadığına dair doktor raporu gerekir. Uçak yolculuğunun üç saatten daha kısa olduğu durumlarda ve hamilelikle ilgili herhangi bir risk faktörü yoksa yolculuk sırasında hareket, bol sıvı alınması ve baldır egzersizleri yeterlidir. Daha uzun yolculuklarda bunlara ek olarak varis çorabı giyilmesi gerekir. Deniz yoluyla seyahat edecek olan hamilelerde özellikle ilk üç ay içinde bulantı ve kusmaların artabileceği bilinmelidir. Bunun dışında deniz yoluyla seyahat etmek sakıncalı değildir.

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ SAKINCALIDIR VE ORGAZM ERKEN DOĞUMU BAŞLATIR

Kanama veya erken doğum tehdidi gibi durumlar olmadığı takdirde hamilelikte cinsel ilişki sakıncalı değildir. Daha önceleri son ayda cinsel ilişki sakıncalı bulunurken son yapılan çalışmalardan elde edilen veriler cinsel ilişkinin doğuma kadar olabileceğini ve hatta gebeliğin son ayında ilişkide bulunan gebelerde zaman aşımının daha az olabileceğini göstermektedir. Hamilelik sırasında orgazm olmanın erken doğumu başlatacağı şeklindeki inanç ise tamamen yanlıştır.