HamilelikHamile olduğunuzu öğrendikten sonra yapmanız ve yapmamanız gerekenler listesi kafanızda uzayıp gider. Peki, alışkanlıklarınızIa ilgili nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Bir bedende iki can taşımak … Bu cümle çok şey ifade ediyor. Anne olmanın kutsallığı, içinizde minik bir bebeğin olduğunu öğrendiğiniz ilk andan itibaren tüm bedeninizi sarıyor. En güvenli yer olan karnınızda bile ona zarar gelmemesi için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz. Ama bir yandan da hamileliği kısa zamanda kabulleniyor, daha önce günlük hayatınızdaki davranışlarınızı ve alışkanlıklarınızı devam ettiriyorsunuz. Bunların kimileri kafanızı kurcalıyor, ama yine de yapıyorsunuz. Veya kimi zaman, “Aman kızım yükseğe uzanma, aman sen ağır kaldırma!” gibi tepkiler geliyor çevrenizden”. Sanki bir şeyleri yanlış yapıyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Ya da sigara içmek gibi alışkanlıklarınızda veya saç boyatmak gibi konularda da bazı yasakları çiğneme eğilimi gösteriyorsunuz … Biz de bunlar arasında anne adaylarının kafalarını en çok kurcalayanları Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’na sorduk. işte dikkat etmeniz gerekenler …

Yükseğe uzanabilir miyim?
Hamilelik boyunca anne adayı farklı durumlara ayak uydurmaya çalışır. Örneğin; hamilelik haftası ilerledikçe karın büyür, vücudun dengeyi sağlaması için bel bölgesinde omurlardaki lordoz dediğimiz oyuklaşma artar. Hormonların etkisiyle de kalça eklemlerinde hareket kapasitesini artıracak ayrışmalar olur. Bütün bu değişiklikler olurken anne adayının oturduğu yerden kalkması, eğilmesi ya da yukarı doğru uzanması güç-leşir. Bu ve benzeri hareketler ağrılı olmaya başlar. Yukarı doğru uzanmak, örneğin evde perde asmak, yüksek bir raftan tabak ve benzeri eşya almak gibi durumlarda hamile hem ağrı duyar hem de bu hareketler sırasında ıkınır ve karın içi basıncını artırır. Eğer altta yatan rahim ağzı yetmezliği ya da erken membran rüptürü gibi belirli ya da tanı almamış durumlar varsa; bu tür hareketler ani kramp girmesi, su gelişi ya da Iekelenme tarzı kanarnalara neden olabilir.