Ailenizin Yeni Üyesi Bebeğiniz !Yeni doğan bebeğiniz beklediğinizden oldukça değişik bir görünümde olacaktır. Tahmininizden daha küçük ve narin olabilir. Kafasının biçimi size tuhaf gelebilir. Cildi verniks denen yağlı maddeyle kaplı olabilir. Derisinde benekler, morluklar ve renk değişiklikleri bulunabilir. Bunların hepsi normaldir. Sizi kaygılandıran her şeyi ebeye yada doktora sorun.Bebeğinizi hemen kucağınıza alıp sevebilirsiniz.Önce bu size güç gelebilir  kendinize biraz zaman tanıyın. Bebeğin nasıl kucağa alınacağını, tutulacağını, onun bunlara karşı size ne tepki vereceğini öğrendikçe, sizin sesinizi işittiğinde nasıl sakinleştiğini gördükçe onu daha da çok seveceksiniz.

İLK İZLENİMLER

Bebeğiniz kusursuz görünmüyorsa kaygılanmayın. Bebeklerin pek azı doğar doğmaz beklediğiniz görünümdedir. Bebeğinizde kızarıklıklar ya da başka düzensizlikler görebilirsiniz. Bunlar iki hafta içinde geçer.

BAŞ
Bebeğin başı doğumdaki bası nedeniyle garip bir biçim almış olabilir. Bu, iki hafta sonra normale döner. Alnının biraz üstünde bıngıldak bulunur. Burası kafa kemiklerinin kaynaşmaya başladığı yerdir. Bebeğiniz 18 aylıkken kemikler birleşir, bıngıldak yok olur.

GÖZLER
Doğumda mavimsi olan göz rengi daha sonra değişir. Altıncı aya değin gerçek göz rengi belli olmaz.Göz kapaklarındaki şişlikler genellikle doğuma bağlıdır, ancak doktordan bebeğin gözlerine hastalık etkenleri açısından da bakmasını isteyin.Şaşılık yeni doğan bebeklerde sık görülür. ilk aylarda bebek şaşı bakabilir.

DİL
Bebeğin dili ağız tabanına yapışık ve dilin ucu azıcık çatallıymış gibi görünebilir. ilk yılın sonlarına doğru dilin ucu ileri doğru gelişmeye başlar.
ELLER VE AYAKLAR2