Bebek Bakımı (Bebekler Sonbaharda İki Kat Özen İster)Yeni doğan bebek, günün 16-18 saatini uykuda geçirir. Uykusu genellikle hafiftir. Derin faza genellikle geçemezler ve çabuk uyanırlar. Bebekler uykuda büyüme hormonu salgıladıklarından gerçekten uyudukça büyürler. Bebeğinin uyku düzeninin oturması 3 aya kadar sürebilir. Bebeğe alınacak beşiğin yatağı sert olmalı ve yatağın barlarının arası 6 santim olmalıdır. ilk başlarda bebek, ana kucağında daha rahat edebilir.

En güvenli uyku pozisyonu sırt üstüdür. Boğulmaların ve ani bebek ölümlerinin engellenmesi açısından bu çok önemlidir. Göbek üstü uyuyan bebeklerde ani bebek ölümü riski daha fazladır. Yan yatırılacaksa yüz üstü dönmemesi açısından bebeğin yan yatma yastığı ile yatırılması sağlanmalıdır. 2 yaşına kadar yastık da kullanılmamalıdır.

Her bebeğin ve her çocuğun uykusu farklıdır. Uyku ihtiyacı bebekten bebeğe değiştiği gibi, ne kadar çabuk uyandıkları da faklıdır. Bebeğin uykusunu düzenlemek konusunda anne-babanın yapabileceği şeyler vardır ve çocuk doktorları bu konuda yardımcı olabilir.

Yeni doğanın uykusu düzensizdir ve düzene girmesi için yaklaşık 6 ay geçmesi gerekir. Yeni doğanlar birkaç saatte bir uyanırlar. Uykuları hafiftir.

Bebekler büyüdükçe toplam uyku süreleri azalır, ama daha seyrek uyanırlar. ilk aylarda gece ile gündüzü karıştırabilirler. Bu, zamanla oturur. 6 aya kadar uyku düzenlerinin oturmaması ve gece sık uyanmaları doğaldır. Yavaş yavaş gece uykusunun uzadığı gözlenir. 6 aylık bebekler gece çok kısa süreli uyansalar da kendiliğinden tekrar uykuya dalabilmeyi becerebilmelidirler.