Bebek Gelişimi ( YeniDoğan Bebeklerin Uykusu)

39. hafta doğan bebeğin genel görünümü


Yeni doğan bebek, bir yumak gibi görünür. Kollar ve bacaklar kıvrılıp vücuda yakın durur. En rahat ettikleri pozisyon anne karnındaki gibi fetus pozisyonudur.
Bebekler büyük bir refleks kapasitesine sahip doğarlar. Pek çok şeye verdikleri tepki reflekstir. Bazı ilkel refleksler bebeğin yaşaması için gerekli özelliklerdir. Emme, yakalama, ayak parmaklarına dokunulduğunda ayaklarını kendine çekme gibi .. Baş, vücudun diğer kısımlarına oranla büyüktür . Avuçları sıkıca kapalıdır.
Bebeğiniz doğduğunda onu baştan ayağa incelemenizde yarar var. Çocuk doktorunuz da ilk gün detaylı bir muayene yapacaktır. Şimdi birlikte yeni doğanları baştan ayağa inceleyelim.

Baş ve boyun

Yeni doğan bebeğin başı yumuşak ve yerine tam oturmamış kemiklerden oluşur. Bu kemiklerin arkasında biri önde biri arkada olmak üzere iki bıngıldak vardır. Öndeki arkadakine göre daha büyüktür. Bunların şekli ve görünümü doktorunuz tarafından detaylı incelenecektir. Bıngıldaklara hafifçe dokunmanın bir sakıncası yoktur.
Eğer normal doğum yaptıysanız (bazı sezaryenle doğumlarda da olabiliyor), bebeğinizin baş kemiklerinin bir miktar kaymış olduğunu görebilirsiniz. Bu normaldir ve zamanla düzelir. Bebeğin doğum kanalından geçmesi biraz zorlu olduysa başında sefalhematom dediğimiz bir kan toplanması olabilir. Genellikle sorunsuz olarak kendi kendine geçer, ancak eğer büyük bir hematom varsa, bir-iki gün sonra sarılığa neden olabilir. Doktorunuz bunu dikkatle takip edecektir.
Yine genellikle normal doğuma bağlı olarak başta şişme ve morarma olabilir. Buna kaput denir. Buda doğum kanalına doğru başın zorlanmasından meydana gelir ve genellikle çabuk iyileşir. Ancak başın normal şeklini alabilmesi 10 günü bulabilir.
Bebeğiniz saçlı doğabilir ve saçların rengi şaşırtıcı olabilir, ancak yeni doğanın saçları geçicidir. Ilk saçlar genellikle dökülür ve ardından bebeğin kalıcı saçları çıkmaya başlar. Bazı bebeklerde kalıcı saçların çıkması bir yılı bulabilir. Özellikle normal doğumla doğduysa, bebeğinizin yüzü biraz şiş olabilir ve morluklar da bulunabilir.