yatakta gülümseyen bebekOkul öncesi yıllarda yatma zamanına karşı çıkmak en sık rastlanan problem­lerden biridir. Neredeyse her çocuk yatağa gitmekten kaçma (“Bu oyunu bir kere daha oynayacağım ve sonra yatacağım.”) ve bunu geciktirme (“Bir öpü­cük daha alabilir miyim?”) evresini yaşar ya da yatağına gitmeyi reddeder. (“Ama yatağa gitmek istemiyorum. Yorulmadım bile!”). Okul öncesi çocukla­rın her gece 10-12 saat uyuması çok önemlidir, bu yüzden sıkı yatak kuralla­rı uygulamanız gerekir, işte size birkaç kolaylık:

Onu açıkça uyarın. Yatma zamanı yaklaşınca, çocuğunuzun hazırlanma za­manının geldiğini bilmesini sağlayın. “Beş dakikan daha var, sonra yıkanaca­ğız.” deyin. Fazla oyalanmasına izin vermeyin.
Yatma zamanını saate bakarak anlamasını öğretin. Çocuğunuz akşam 8’de yatıyorsa, mutfak saatinde 8’in nasıl göründüğünü gösterin. Bu kadar nesnel bir şey hakkında tartışma olamaz!

Eğlenceli bir yatak zamanı yöntemi saptayın. Gün sonunda sakinleşmek pek çok okul öncesi çocuk için zordur, ama sakinleştirici bir yöntem, gün modundan gece moduna geçmelerini kolaylaştırabilir. Örneğin, ılık bir banyo ile baş­layın. Sonra pijamalarını giydirin, dişlerini fırçalayın ve bir ya da iki kitap oku­yun. Vedalaşmanızı kısa tutun, sarılıp öptükten ve tatlı rüyalar dedikten sonra odadan çıkın.

Oyuna gelmeyin. Çocuğunuz yatma zamanını bir bardak daha su isteyerek ya da bir kez daha sarılarak uzatabileceğini düşünürse bunu yapacaktır. Net olarak sadece bir bardak su içebileceğini söyleyin. Sonra dirençli olun. Teslim olursanız, stratejisinin işe yaradığını anlar.