Tüp bebek tedavisi, birçok çifti çocuk sahibi olma hayallerine kavuşturan bir tedavidir. Bu tedavi sayesinde geçmişte tedavi edilemez olan olgular, kısa ve pratik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Yaklaşık 1 aylık tedavi sürecini tamamlayan çiftlerin en çok merak ettiği konu ise, tüp bebek tedavisinin tutma belirtileridir.

Peki tüp bebek tedavisinin tutma belirtileri nelerdir?
Tüp bebek tedavisinin başarılı olup olmadığını anlamanın en kesin yolu embriyo transferinden sonra yapılan gebelik testidir. Ancak bazı çiftler bu 12 gün içerisinde de tutup tutmadığını merak etmekte ve bunu anlamanın yollarını araştırmaktadır. Buna rağmen, yapılan kan testinde gebelik ortaya çıkması, gebeliğin başarıyla devam edebileceğinin tam bir işareti değil. Zira tüp bebek tedavilerinde, bilhassa ilk dönemlerde, gebelik elde edilmesine rağmen embriyonun rahme daha sonradan tutunamaması gibi sorunlarla karşılaşmak mümkün olabiliyor. Bu nedenle uzmanlar, bilhassa ilk 3 ay içerisinde düşük riskinin hem tüp bebeklerde hem de doğal gebeliklerde yüksek olması sebebiyle, anne adaylarının dikkatli olmalarını önermektedir.
Bel ağrısı gebelik belirtisi mi?
Tüp bebek tedavisinden sonra şayet embriyo yerleşmiş ise anne adayı bel ağrıları yaşabilmektedir. Ancak kan testinin aksine, bel ağrılarının gebelik dışında sebepleri olabildiği için, bu belirtileri çok erkenden yorumlamamak ve hemen gebe kalındığı algısına erişmemek gerekiyor.
İştah ve Hassaslık
Tüp bebek tedavileri sonucu oluşan gebeliklerde de gebelik belirtileri doğal gebeliklerle aynı olmaktadır. Bu aşamada anne adaylarında iştah artması, aşerme gibi belirtiler gözlemlenebilir. Gebeliğin başlamasının ardından bazı anne adaylarında artan iştah veya bazı şeylere karşı duyarlılık da görülebilmektedir. Fakat bu tip belirtilerin genellikle kan testi zamanından daha sonra ortaya çıkması sebebiyle gerçek anlamda bir gebelik belirtisi olduklarını söylemek mümkün değil.
Mide Bulantısı
Hamilelikte görülen mide bulantısı, erken gebelik dönemlerinde görülmeyebilir. Çoğunlukla gebeliğin 6. Haftasında görülmeye başlanan mide bulantıları, 4. Haftalarda da başlayabilir. Ancak erken gebelik dönemlerinde yaşanan mide bulantıları çoğunlukla psikolojik olmaktadır. Bunun yanında, heyecandan dolayı yaşanan mide hassasiyetlerinin gebeliğe yorulması da bir hayli mümkün fakat bunun stres kaynaklı sebeplerinin olabileceği de dikkate alınmalı.
Kaynak: Bülent Tıraş – tüp bebek tutma belirtileri