gebelikte egzersizEgzersiz yapmanın, sağlıklı bir yaşam için, insan hayatındaki önemi çok büyüktür. Hamilelik süresinde, bu, daha da önem kazanır. Ancak, aşırıya kaçılmaması ve doktor kontrolü altında yapılması gerekir.

Egzersiz yapmak, hamile kadının vücut dayanıklılığını arttırır. Spor yapmak, kalp-akciğer sağlığına iyi gelir ve tahammül gücünü arttırır. Bu da, normalinden daha kısa ve daha kolay doğumun gerçekleşmesini sağlar. Fiziksel olarak, kuvvetli olan anne, doğum sırasında oluşan kasılmalarda ve bebeği itmesi gerektiği zamanda, egzersiz yapmanın faydasını görür.

Hamile bir kadın için, en yararlı spor, yüzme ve hafif tempodaki aerobiktir. Yüzme, dolaşımın hızlanmasını sağlar. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde eklemlerin zedelenme riski yoktur. Hamilelikte ve doğum sırasında, karın ve sırt kasları normalden daha fazla çalışır. Egzersiz ile bu kaslar kuvvet kazanabilir.

Karın kasları için, kalça kıvırma, dizleri kaldırıp indirmek, düz eğilme egzersizleri yapılmalıdır. Kalça kıvırmanın ilk adımı, baş yastıkta, dizler kıvrılmış, ayak tabanları yerde olmak üzere, sırt üstü uzanarak gerçekleşir. Kilo alınmaya başlandıkça, baş ve omuz altına birkaç yastık koyulur. Sonra, eller karın üstüne koyulur ve kasların kasıldığı hissedilir. Nefes alırken karın kasları sıkılır, sırt, arkaya kaydırılarak yere dayanılır ve kalçalar sıkılır. Bu konumda, altı saniye durulur ve gevşenir. Sırt düzleştirilirken, kalçanın arkaya döndüğü hissedilir. Dizleri kaldırıp indirme egzersizin ilk adımı, sırt üstü yatmaktır. Bu sırada da bel, havada kalmamalıdır. Sonra, dizlerden biri, göğse doğru çekilir. Takibinde, diğeri kaldırılır ve 6 saniye tutulur. Yavaşça, bir ayak yere indirilir. Bunlar yapılırken nefes tutulmamalıdır. Düz eğilme egzersizini yapmak için, sırtüstü yatılır ve eller karın üzerine koyulur. Nefes verirken, baş ve omuz, öne doğru kaldırılır. 6 saniye tutulur ve geriye yaslanarak gevşenir.