1 hafta sonra. Embriyo rahim duvarına yapışmış durumda.Günümüzde, tıbbi alanlarda ilerlemeler ile birlikte birçok doğum kontrol yöntemi geliştirilmiş bulunmaktadır. Eğer, çiftler henüz bebek sahibi olmaya hazırlıklı değillerse veya bebek sahibi olmak istemiyorlarsa doğum kontrol açısından dikkat etmeleri gereken önemli tedbirler ve yöntemler vardır.

Doğurganlık belirtilerine dayalı olarak korunma, emzirme ve dışarı boşalma gibi birtakım doğal korunma yöntemleri ile gebe kalmaktan kaçınılabilir. Fakat şu unutulmamalıdır ki, doğal korunma yöntemleri hiçbir zaman cinsel yolla buluşan hastalıkları önlemede etkili bir yöntem değildir. İlk olarak doğurganlık belirtilerine dayalı korunmaya açıklama getirecek olursak, kadınların yumurtlama dönemleri belirlenerek bu dönemlerde ilişkiye girmekten kaçınılırsa, gebe kalma riski en aza indirgenebilir. Fakat %100 etkili bir yöntem olduğunu söylemek de yanlış olacaktır. Emzirme yoluyla korunmada ise, doğumdan sonra ilk 6 ay boyunca anne bebeğinin sık sık günde en az 60 dakika emzirirse yumurta oluşumu mümkün değildir. Bu yüzden, anne cinsel birliktelik yaşasa dair, gebe kalma riski yok denilebilir. Dışa boşalma ise tercih edilen başka bir korunma yöntemi olarak gösterilebilir. Boşalma gerçekleşmeden önce, penisin vajinadan çıkıp dışarıya boşalması yöntemidir. Fakat uzmanlar tarafından tavsiye edilen ve güvenilir olarak gösterebilecek bir yöntem değildir. Her çift başarıyla uygulayamaz.

Korunmasız bir ilişki gerçekleştikten sonra acilen başvurulan doğum kontrol hapları ve rahim içi araçlar gibi diğer yöntemler sayesinde gebe kalma riskinden kaçınılabilir. Doğum kontrol haplarını, düşük ve yüksek dozlu olarak iki gruba ayırabiliriz. Düşük dozlu doğum kontrol hapları toplamda 8 adettir. Kullanım şekliyse, 72 saat dolmadan ilişki gerçekleştikten kısa bir süre sonra ilk olarak 4 adet hap yutulur ve 12 saat sonra ise geride kalan 4 hap yutulur. Yüksek dozlu doğum kontrol haplarının kullanımı ise, aynı şekilde 72 saat dolmadan ilk olarak 2 hap yutulur. 12 saat sonra 2 hap daha yutulur. Yani yüksek dozlu doğum kontrol hapı toplamda 4 tanedir. Böylelikle hamile kalmaktan kaçınılabilir.