Beslenme gıdalarına paralel olarak bir anne adayının vücuduna alması gereken vitaminler ve mineraller konusunda kendisinin ve bebeğinin sağlıklı gelişimi açısından bilgi sahibi olması son derece önemlidir. Çünkü gebelikte birtakım vitamin ve minerallerin eksikliğinde ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar ve hastalıklar vardır. Vitamin ve mineraller için ilaç kullanmak yerine mümkün olduğunca çeşitli gıdalardan beslenerek vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasına özen gösterilmelidir.

Öncelikle vitaminlerden bahsedecek olursak, A, D,E, C, Thiamin/B1, Thiamin/B1 , Riboflavin/B2, Pyridoxine/B6 vitaminlerini başlıca hamilelik süresi boyunca alınması gereken vitamin çeşitleri olarak gösterebiliriz.

Gebelik boyunca vitamin A ihtiyacı yaklaşık olarak yüzde yirmi değerinde artmaktadır. Bilindiği üzere, vitamin A eksikliği söz konusu olduğu zaman gece körlüğü, düşük doğum ağırlığı ve bağışıklık sisteminde bozukluk gibi birtakım rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Vitamin A’ nın faydası ise anne ve bebeğinin hücre büyümesini yardımcı olmasıdır. Çoğunlukla süt, yumurta, karaciğer, havuç, ıspanak, brokoli, patates ve taze meyve gibi besin ürünlerinde bulunur. Ancak vitamin A alınma konusunda dikkate alınması gereken önemli bir nokta vardır. Günde 700 µg’dan fazla alındığı takdirde yan etkileri ve zararları olabilmektedir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında yüksek dozda vitamin A alınması bebeğin sakat doğmasına yol açabilmektedir.

İkinci bir vitamin D ise vücutta nadir olarak eksikliği bulunan vitaminler arasındadır. Vitamin D’nin eksik olduğu durumlarda bebekte normal olmayan diş gelişimi gözlenmektedir. Vitamin D bebeğin iskelet gelişimini sağlayarak raşizmi önler. Bulunduğu besin ürünleri ise, süt, balık yumurta ve güneş ışığıdır.