Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik bir erkeğin sağlıklı olan spermi ile yine sağlıklı bir kadının  yumurtalık hücresiyle  birleşmesi sonucu döllenerek başlamış olur. Döllenme başladıktan sonra hamileliğin 8.haftasına  kadar bebeğe embriyo bu haftadan sonraki dönemde de bebeğe  fetüs denir. Embriyo rahim içine döllenmeden 5 – 6 gün sonra  yerleşir. Sonrasında BETA-HCG hormonu olarak adlandırılan hamilelik hormonunun salgılanması olur. Hamilelerin kan testlerinde yapılan BETA-HCG hormonu genellikle  idrar testinde ya da ultrason ile görülemeyen hamilelik testlerinin yerine tercih edilir.Hamilelik testlerinde  BETA-HCG hormonunun değeri hamilelik hakkında doğru netice vermesi açısından çok önemlidir.

BETA_HCG testi nedir? ne işe yarar?

Hamileliğin ilerleyen zamanlarında kanda bulunan  BETA-HCG hormonunun değeri  zaman ilerledikçe artar. Daha sonrasında hamilelik artık idrar tahlili sonuçlarında da pozitif çıkmaya başlar. Kanda bulunan hamilelik hormonu  BETA-HCG’nin değeri aylık düzenli olan  adet döneminin gecikmesini bile beklemeden  hamilelik hakkında bilgi alınabilir. İdrardan yapılan testlerin sonucunda  hamilelik değerleri yüksek çıkarsa yanılma ihtimali yok denecek kadar azdır.Buna karşılık değer düşük [ negatif ] çıkarsa erken hamilelik olabilir.

Hamilelik Testinde İdrar Tahlilinin Önemi

İdrar tahlillerinden bakılan hamilelik testinin en doğru neticesini almak için adet zamanının gecikmesiyle yapılmalıdır. Çünkü hamilelik hormonu olan BETA-HCG ilkönce kanda sonra idrarda oluşur. Ondan sonra  hamilelik artık idrar tahlilinde de belli olur. Hamilelik bayanların belli dönemlerinde gerçekleşir [ aylık yumurtlama zamanlarında }.Bununla birlikte anne rahminin içine ulaşıp yerleşmesi  6 – 10 gün gibi bir zaman alır. BETA-HCG hormonunun kanda daha sonrada  idrarda belirmesi belli bir zaman alır ve sonrasında hamilelik başlamış olur. BETA-HCG hormonu kan tahlilinden sonra 15 gün içinde idrar tahlilinde de görülmeye başlar.