Bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde ya da gebe olduğunuzu öğrendiğinizde aşağıdaki soruların yanıtlarım aramalısınız. Sorulardan kimilerinin sizinle doğrudan ilgili olmadığını dÜşÜnseniz bile tÜmÜnÜ yanıtlamalısımz. Eşinizle ilgili kimi sorular için onunla da konuşmanız gerekir. Aklınıza takılan öteki konulardaysa doktorunuza danışın.

Kızamıkçık aşısı oldunuz mu? Kızamıkçık (rubella) hastalığı bebeğin iç organlarının geliştiği erken gebelik döneminde bebekte önemli bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle gebeliğe karar verdiğinizde doktorunuza başvurarak bu hastalığa karşı bağışık olup olmadığınızı bir kan testi ile öğrenmelisiniz. Kızamık bağışıklığınız yoksa doktorunuz aşınızı yapacaktır. Kan testini, tasarladığınız gebelikten en az üç ay önce yaptırmalısınız.

Sizin ya da eşinizin ailesinde kalıtsal hastalık var mı? Hemofili ve kistik fibraz gibi kimi hastalıklar kalıtsaldır. Sizin ya da eşinizin yakın akrabaları arasında kalıtsal hastalığı olan varsa bunun bebeğinize geçme riski vardır. Bu nedenle gebe kalmadan önce doktorunuza başvurmalısınız. Gerekli görülürse kalıtsal hastalıklarla ilgili merkezlerde risk düzeyi saptanabilir (genetik danışmanlık). Kalıtsal hastalıkların birçoğunda, çocuğun gerçek bir risk taşıması için, hem anne hem de babanın aynı hastalığa neden olan geni taşıması gerekir.

Kronik bir hastalığınız var mı? Şeker, kalp ya da sara gibi bir hastalığınız varsa gebelikten önce doktorunuzla görüşmelisiniz. Hastalığınız nedeniyle kullandığınız ilaçların gebe kalmanızı güçleştirebileceği ya da bebeğinizi olumsuz etkileyebileceği düşüncesiyle doktorunuz tedavinizi değiştirmek isteyebilir.

Doğum kontrol hapı kullandınız mı? Kullanıyor musunuz? Doğum kontrol haplarını gebe kalmadan uzunca bir süre önce bırakmak en iyisidir. Böylelikle vücudunuzun doğal adet düzeni geri gelecektir. ilaç kullanmayı, gebe kalmayı tasarladığınız zamandan en az üç adet dönemi Öncesinde bırakmanız uygundur. (Bu süre içinde prezervatif ya da diyafraz kullanabilirsiniz.) Adetleriniz düzenli duruma gelmeden gebe kalırsanız bebeğin beklenen doğum zamanın: belirlemek güçleşir.