siğil

siğil, siğil nedir, siğil tedavisi, siğil duası, siğil kremi, siğil çeşitleri, siğil otu, siğil için ilaç


Genital Siğil Nedir?
Genital siğiller vücudun diğer yerlerinde görülmesi muhtemel olan siğillere benzemekle birlikte onlardan penis, anüs, vajina veya rahim ağzında yerleşmeleridir. Genital siğiller bahsi edilen bu yerlerde tek tek bulunabilirler ya da birden çok sayıda oluşurlar. Genelde yumuşak, kulak memesi kıvamında oluşumlardır.

Gential Siğiller Nasıl ve Neden Ortaya Çıkarlar?
Siğillerin genel olarak temel etkeni birtakım virüslerdir. Aynı durum genital siğiller için de geçerlidir. Human Papillomavirus (HPV) adı verilen ve birçok tipi bulunmakla birlikte en sık görülen tipi HPV-6 ve HPV-11 olan bu virüslerin sebep olduğu genital siğiller, diğer türlü siğillere göre daha bulaşıcı ve yayılımcı karaktere sahiptirler. Bunun başlıca nedeni, tabi ki genital bölgelerin kapalı, kolay nemlenen ve kolay mikroplanan bölgeler olmasıdır. Yayılım tarzları, ilk çıktıkları yerlerden yakın bölgelere yayılmak üzerine kurulduğu gibi cinsel ilişki ya da temas yoluyla başka kişilere de kolayca geçmek üzerine kuruludur. Son derece güçlü ve kalıcı bir virüs olan HPV virüsü, bünyeye kabul edildikten sonra ilk siğili yaklaşık 1 ila 6 ay gibi geniş bir zamana yayar ve çıkarır. Yine de altını çizmek gerekir ki virüs bünyeye girdikten sonra mutlak surette bir siğil çıkması gerekmez. Siğil çıkmasına gerek kalmadan da HPV virüsü tarafından enfeksiyona uğrayabilirsiniz.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?
Genital siğillerin yapısı küçük, bazen ten renginde, bazense griye çalan beyaz ya da pembeye yakın tonlardaki renklerden oluşur. Çoğunlukla ince, kulak memesi yumuşaklığında ve şeklen karnabaharı andıran şişlikler olarak ortaya çıkarkar. Bazen de daha ufak ve düz yüzeye sahip olup hemen fark edilmeyebilmektedirler. Kadınların da cinsel bölgelerinde bulunabilmekle birlikte erkekte penis üzerinde, skrotum üzerinde, anüs etrafında, kasık aralarında ve nadiren de olsa üretra bölgesinde büyüyebilmektedirler. Genital siğillerden bazıları, herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kendi kendine ve zamanla kaybolurken genel itibariyle bazıları da büyümeye ve karnabahar görünümlü kümeler oluşturmayı sürdürürler. Bazı genital siğillerde ise hiçbir belirti olmaz oluşmaz. Fakat daha zor durumda bırakabilen siğiller vardır ki kaşıntı, yanma duygusu, kızarıklık, istenmeyen kokular, cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrı gibi durumlar görülebilir.