Bebek Gelişimi (7 Günlük Bebek Gelişimi)

embriyo nasıl oluşur, embriyo nasıl oluşur video, embriyonun nasıl oluşur, bitkilerde embriyo nasıl oluşur, zigot ve embriyo nasıl oluşur, tüp bebekte embriyo nasıl oluşur


Bebeğiniz döllenme anında tek bir hücreyken gebeliğin ilk sekiz haftası içinde akıl almaz değişiklikler göstererek yaklaşık 2,5 cm uzunluğunda bir insan görüntüsü alır.

iLK DÖRT HAFTA

Yumurtlama Adet kanamasının başlangıcından yaklaşık 14 gün sonra yumurtlama olur; başka bir anlatımla yumurtalıktan olgunlaşmış bir yumurta hücresi atılır. Fallop kanalının (yumurta kanalı) ucundaki pamuksı uzantıların yakaladığı yumurta, kanalın içine alınır. Yumurta burada yaklaşık 24 saat canlı kalabilir. Döllenme olmazsa adet kanamasıyla birlikte vajinadan atılır.

Döllenme

Spermlerde yumurtanın dış katmanını delebilen bir madde vardır, böylece içlerinden biri yumurta hücresine girer. Sperm yumurtaya girdikten sonra ötekilerin girişi engellenir. Yumurta hücresine girerken kuyruğunu kaybeden spermin başı şişmeye başlar. Yumurtayla kaynaşarak tek hücre olur.

Spermin yarışı

Cinsel ilişkide erkek, kadının vajinasına, çoğu dışarı akan 200-400 milyon arası sperm bırakır. Kalan spermlerin bir bölümü rahme girebilmek için rahim ağzından salgılanan ve spermlerin geçişini kolaylaştırmak için uygun bir yapı kazanmış olan mukusta yüzmeye başlar. Spermler rahim boyunca ilerleyerek Fallop kanalına gelir. Kanalda yumurta yoksa döllenme gerçekleşmez, spermler de
48 saat içinde ölür.

Hücrenin bölünmesi

Hücre, döllenmeden hemen sonra bölünerek çoğalmaya başlar. Fallop kanalı boyunca süren yolculuğunda da bölünmeyi sürdürür.
Hücrenin rahme ulaşması Döllenmeden sonraki yaklaşık dördüncü gün yumurta hücresi rahim içine ulaşır. bu evrede yumurta 100 hücreli, ortası sıvı dolu bir top biçimindedir. Yine de gözle görülemeyecek ölçüde küçüktür. Yumurta hücresi birkaç gün daha rahim içinde böylece yol alır.