Daha Büyük Bebeklerde Beslenmeİki yaşına ulaştığında çocuğunuz, mama sandalyesinden ‘mezun olarak’ yemek masasında ailenin geri kalanına katılmaya hazır duruma gelebilir. Her yemek zamanı çok önemli bir sosyal olaydır ve ailenin bir bireyi olarak masaya katılmayı öğrenmek çocuğunuzun süregiden kişilik gelişimi açısından yaşamsal önem taşır. Çok açık ki çocuğunuzun ne yediği de önemlidir ama, siz sofrada yeterince besleyici yiyecek bulundurduktan sonra, yiyip yememeyi ona bırakabilirsiniz. Kendi kendisini açlıktan öldürmeyeceğine göre, ne zaman ne kadar yiyeceğini bırakın o belirlesin.

Sofra sorunlarından kaçınma

Yemek sırasında masa başı sorunlarından kaçınmanın gizi,sizin rahatça ve arkadaşça yaklaşmanızdadır.Her şeyden önce,çocuğunuza yemek yemenin, açlığı gidermenin zevkli bir yolu olduğunu  öğretmelisiniz.Yemek zamanını onunla bir irade savaşına dönüştürmek kesinlikle yanlıştır.Sonuçta sizin keyfiniz onunkinden daha çok kaçacaktır.
Üstelik, bir sonraki yemek zamanı, karşı koymalar daha da güçlü olacaktır.Yemek, hoş bir deneyim olmalıdır, bu nedenle yemekle ilgili sorunlarda ikinizi buluşturan ortak bakış açısını yakalamalısınız.

  • Çocuğunuza bol çeşitli yiyecekler sunun ve seçme şansı tanıyın. Neyi sevip neyi sevmediğini kısa sürede belli edecektir.
  • Ne belirli bir yiyeceği yemiyor diye cezalandırın, ne de başka bir şeyi yiyor diye ödüllendirin.” Havuçlarını yersen elektrikli treninle oynayabilirsin” gibi bir yaklaşım, havucun ancak ödülle yenecek ölçüde berbat bir şey olduğu görüşünü oluşturur.
  • Ona özel yemekler hazırlamak için aşırı zaman harcamayın, yemezse düş kırıklığınız daha büyük olabilir.
  • Yemeğini bitirmesi için acele ettirmeyin. O sizden daha yavaş yer. Sofradan kalkmak için yemeğinizin bitmesini beklemesini istiyorsanız, siz de ona gerekli zamanı tanımalısınız.
  • İstediğinden daha fazlasını yemesi için zorlamayın. Ne kadar yiyeceğine kendisi karar versin. Gelişimi normalse iyi beslendiğinden emin olabilirsiniz.

Doğru beslenme