Çocuk diyetisyeni Kübra Esin, çocuklarda sağlık belirtisinin kilo değil de büyüme değerleri olduğunu belirtti.

Moral FM’de Hatice Kübra Tongar’ın Kadınca Kararınca programına konuk olan Esin, ailelere çocukların beslenme alışkanlıkları hakkında önemli uyarılarda bulundu. Esin, annelerin çocukları yemek yemeleri için çok ısrar etmemeleri gerektiğini vurgulayarak, “Çünkü fazladan alınan her bir kilo bedene sonradan hastalık olarak geri dönüyor. Bu nedenle esas olan çocuğun kilosu değil; büyüme değerlrinin normal olmasıdır.” dedi

Çocuğun yemek yemeyi mutlu bir an olarak görmesinin önemli olduğunu dile getiren Esin, şöyle devam etti:

“Yemek yemek sadece çocuğu doyurmak değildir. Çocuk yemek esnasında tatmayı ve dokunmayı da öğreniyor. Ayrıca bir çocuğun tadı alması için 15-20 defa bu besini denemesi gerekebilir. Bir defa o besini yedirip daha sonra ‘Bunu beğenmedi’ deyip bıkmak doğru değildir. Bunun yanında çok fazla ısrar etmemek de gerekiyor. Çünkü 2 ile 5 yaşındaki çocukların zaman dilimi dünyayı öğrenme zamanı olduğu için çocuğun yerinde durmaması çok normaldir. O yüzden annelerin realist beklentiler içinde olması gerekir.”

Beslenmede annelerin temennilerinin değil de çocuğun gereksinimlerinin çok önemli olduğunu aktaran Esin, çocukların yaş gruplarına göre beslenmelerini öğütlerken, şunları ifade etti:

“2 yaşına kadar anne sütüne devam edilmesi önemlidir. İlk bir yaşta besinler içinde ne şeker, ne de tuz talep etmiyoruz. Çünkü çocuğun böbrekleri gelişmediği için zararlı olabilir. Yine ilk bir yaşında şekerli tatlara da alışan çocuklar ilerleyen dönemlerde alıştığı bu tatları daha fazla talep edeceklerdir. Bu nedenle obezite olma riski artacak ve yemek yeme alışkanlığı değişebilecektir. Bunun dışında çocuğun ilerleyen dönmelerde sebze ve meyve türü gibi besinlere devam edilmesi gerekebilir. Çünkü çocuğun gelişimi için gerekli olan besinler bunlarda vardır.”