Çoğumuz çocuk oyunlarının eğlenceli ama amaçsız olduğunu düşünürüz. Gerçekte ise oyun çocuğu hayata hazırlar ve geliştirir. Oyunla beraber bir çok rolü dener mesela evcilik oynarken anne , baba , kardeş , doktor olur… Bu sayede diğer insanların ve nesnelerin hakkında kabaca bilgi edinir. Karar verme , problem çözme , gözlem yapma , yaratıcı düşünme gibi özellikleri gelişir.
Çocuğun diğer maddelerle – çamur, toprak , yaprak , su gibi – oynaması çocuğa diğer maddelerle ilişkilerini keşfetme olanağı sağlar. Bunların hepsi çocuğu yeni kavramlarla karşı karşıya getirir.
Oyunun bir başka yararı da çocuğa paylaşmayı öğretir , benmerkezli isteklerini ,düşüncelerini değiştirmelerini sağlar. Tek yolun kendi yolları olmadıklarını anlarlar.
Evet oyun çocuklar için faydalıdır ama hepsi için aynı şeyi söyleyemeyiz. Şiddet ve saldırganlık içeren oyunlar – ki son zamanlarda internet cafelerde sıklıkla karşılaştığımız bazı bilgisayar oyunları en büyük örneklerinden biridir – çocuğun üzerinde onu şiddete ve saldırganlığa yönelten bir etkisi olduğu görülmüştür.
Bu gibi nedenlerden dolayı oyuncak seçimi çok kolay değildir. Her zaman daha iyi oyuncaklar bulunabilir. Bu yüzden oyuncak seçerken önemli olan çocuğun gelişiminin iyi bilinmesi ve onun sahip olduğu becerileri arttırıp yeni becerilerle birleştirebilmesini sağlayacak özelliklere sahip olmasına dikkat etmelidir. Bunu yaparken ebeveynler sadece kendi istek ve beğenilerini değil aynı zamanda çocuğun da istek ve beğenilerini göz önünde tutmalıdırlar.
Çalışan ebeveynler genelde çocuklar ile oyun oynayacak vakit bulamamaktan yakınırlar ama uzmanlara göre en az 10’ar dakikalık iki oyun evresi çocuğun gelişimi için çok büyük katkı sağlar. Ayrıca önemli olan kısıtlı olan vakti kaliteli bir şekilde çocukla paylaşarak , yaratıcı bir şekilde geçirmektir.